Kerbal Space Program

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kerbal Space Program
GeliştiriciSquad Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıSquad
YapımcıSquad
ProgramcılarMarco Salcedo, Jesus Montaño[1]
MotorUnity
PlatformlarWindows, Mac OS X, Linux
Çıkış24 Haziran 2011 (alpha 0.7.3)[2] 25 Temmuz 2014 (latest, alpha 0.24.2: First Contract)[2]
TürUzay uçuşu simülatörü
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Kerbal Space Program (KSP),[3] Squad tarafından geliştirilen ve Private Division tarafından Microsoft Windows, macOS, Linux, PlayStation 4 ve Xbox One için yayınlanan bir uzay uçuşu simülasyonu video oyunudur . Oyunda oyuncular, "Kerbal" olarak bilinen yeşil insansı uzaylılar tarafından oluşturulan yeni bir uzay programını yönetiyorlar. Oyun gerçek hayattaki yörünge manevralarına izin veren gerçekçi bir yörünge fizik motoruna sahiptir.

İlk genele açık sürümü Squad tarafından 24 Haziran 2011'de satışa çıktı ve Mart 2013'te Steam 'in erken erişim programına girdi. 27 Nisan 2015'te betadan çıktı. Kerbal Space Program oyuncuların modlarını desteklemektedir. Popüler modlar, Squad tarafından desteklenir ve oyuna dahil edilir. NASA, Avrupa Uzay Ajansı, Rocket Lab CEO'su ve CTO'su Peter Beck dahil olmak üzere uzay endüstrisindeki insanlar oyuna yoğun ilgi gösterdi.

Squad, Mayıs 2017'de Kerbal Space Program'ın konsol sürümlerini bilgisayar sürümleriyle güncel tutması için Take-Two Interactive şirketini satın aldığını duyurdu. Oyun için indirilebilir içerik olarak iki DLC yayınlandı: 2018 mart ayında Making History ve Mayıs 2019'da Breaking Ground. Bir devam oyunu olan Kerbal Space Program 2'nin ise 2022'de çıkacağı duyuruldu.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncular oyunda, kendi gezegenleri Kerbin'de Kerbal Uzay Merkezi (Kerbin Space Center) adlı bir uzay limanı inşa eden küçük yeşil insansı bir tür olan "Kerbal" tarafından işletilen bir uzay programını yönetir. Bu uzay merkezinden oyuncular, oyunda bulunan parçalar ile roketler, uçaklar, uzay uçakları, roverlar ve diğer araçları oluşturabilirler. Araç inşa edildikten sonra inşa edilen araçlar oyuncular tarafından KSC fırlatma rampasından veya pistinden fırlatılabilir. Oyuncular, roketlerini yönlendirmek için bir Stabilite Yardım Sistemi (Stability Assist System veya SAS) dışında çok az yardımla uzay araçlarını kontrol ederler. Yeterli itiş gücü ve yakıtı sağlandığı takdirde, bir uzay aracı yörüngeye girebilir ve hatta diğer gök cisimlerine seyahat edebilir. Araç yörüngesini çizili olarak görmek için oyuncular harita moduna geçmelidir; bu mod oyuncuların araçlarının yörüngesini veya yörüngedeki diğer uzay aracı ve gök cisimlerinin konumunu ve yörüngesini gösterir.

Oyunda bazı görevler vardır. Bu görevler belirli bir irtifaya ulaşmak, atmosferden kaçmak, sabit bir yörüngeye ulaşmak, belirli bir gezegen yüzeyine inmek, mahsur kalmış Kerbal'leri kurtarmak, asteroitleri yakalamak ve uzay istasyonu yaratmak gibi hedefleri içerir. Oyuncular ayrıca Jool'un (Jüpiter'in oyun içindeki karşılığı) beş uydusunun tümünü ziyaret etmek gibi oyunun forumlarında birbirleri için zorluklar belirleyebilir veya hava muharebe turnuvalarında birbirlerinin uzay aracını test etmek için modlar kullanabilirler.

Oyuncular, araç dışı aktiviteler (veya kısaca EVA) gerçekleştirebilen Kerbal olarak bilinen oyun içi astronotları kontrol edebilirler. EVA'dayken, Kerbal'ler, NASA'nın İnsanlı Manevra Biriminin kullanımına benzer şekilde, uzayda veya uzay istasyonlarının çevresinde manevra yapmak için EVA kıyafetinin itici sistemlerini kullanabilir. EVA üzerindeyken gerçekleştirilebilecek eylemler arasında iniş ayaklarının, tekerleklerin onarılması ve paraşütlerin açılması veya yeniden paketlenmesi yer alır. Kerballer ayrıca bilimsel deneylerden malzeme toplayarak geminin kapsülü içinde veri depolamalarına izin verebilir. Herhangi bir katı gezegende veya Ay'da bir EVA sırasında, bir Kerbal bir bayrak yerleştirebilir veya bir yüzey örneği alabilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Squad's Meet the Team Page 6 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Retrieved April 25th, 2014
  2. ^ a b "Version history – KSP Wiki". Kerbal Space Program Wiki. 16 Aralık 2013. 4 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2013. 
  3. ^ "Kerbal Space Program Steam'de". store.steampowered.com. 1 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2021.