Emlak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Emlâk veya gayrimenkul; bina, arsa, bahçe gibi taşınmaz mal ve mülklerin ortak adı.[1] Emlâk, güvenli bir yatırım aracı olarak görülür. Kur dalgalanmalarından ve ekonomik krizlerden çok fazla etkilenmeyen, uzun vadede genellikle büyüyen bir yatırımdır.[kaynak belirtilmeli]

Emlâk alım satımında kullanılan mortgage veya tut-sat yöntemi, emlâkların değerlerinin uluslararası kriterlere göre belirlenmesini sağlar. Böylece değeri belirlenmiş olan bir emlâk, emlâk borsasında alınıp satılabilir hale gelir. Emlâk piyasasının gelişmesi ile daha önce değeri bilinmeyen emlâklar piyasada arz talebe göre değer bulmaya başlar.

Rant[değiştir | kaynağı değiştir]

Gayrimenkuller bir rant aracı olarak kullanılabilirler. İleride değerleneceği düşünülen arsa veya gayrimenkul, alınarak bekletilmeye başlamaktadır. Hızla gelişen şehir yaşamı, şehrin sınırlarını da büyütmektedir. Hiçbir değeri olmayan boş araziler ise bir anda değerlenmektedir. Toprak değeri çok az olan gayrimenkuller bu sayede çok yüksek bir fiyata satılabilmektedir.

Günümüzde hızla gelişen internet sayesinde emlâk sektörü internet piyasasına da girmiştir. Özellikle farklı şehre taşınmak zorunda kalan insanlar, internet sayesinde o bölgedeki emlâk komisyoncuları ile rahatça iletişime geçerek ev veya iş bulma süreçlerini hızlandırmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ emlâk Dil Derneği. Erişim: 15 Temmuz 2011