Elektrofizyoloji

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Elektrofizyoloji, vücuttaki merkezi sinir sistemi ve beyindeki sinir hücrelerinin elektrik hareketlerini inceleyen bilim dalı.[1] İnsan ve hayvan deneyleri aracılığıyla, elektrod uçlarının hücre zarı içine ya da dışına yaklaştırılmasıyla ölçümler yapılmasına dayanır. Kafa dışına yerleştirilen elektrodlarla yapılan ölçümlere Elektroensefalografi (EEG) adı verilir.[2]

Tek iyon kanalları proteinlerinden kalp gibi tüm organlara kadar çok çeşitli ölçeklerde voltaj değişikliklerinin, elektrik akımının veya manipülasyonların ölçümlerini içerir. Sinirbilimde, nöronların elektriksel aktivitesinin ve özellikle aksiyon potansiyeli aktivitesinin ölçümlerini içerir.[3] Sinir sisteminden gelen büyük ölçekli elektrik sinyallerinin elektroensefalografi gibi kayıtlarına elektrofizyolojik kayıtlar da denilebilir. Elektrodiagnoz ve tıbbi izleme için faydalıdırlar.[4]

Elektrofizyoloji terimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Electrophysiology - an overview | ScienceDirect Topics". www.sciencedirect.com. 28 Şubat 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2024. 
  2. ^ "Electrophysiology Procedure". ucsfhealth.org. 14 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2024. 
  3. ^ "Electrophysiology Studies". www.heart.org. 9 Aralık 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2024. 
  4. ^ "What's an EP Study?". Cleveland Clinic. 6 Aralık 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2024.