PET-MRI

Vikipedi, özgür ansiklopedi

PET MR: 3 TESLA yüksek çözünürlüklü bir MR cihazı nın içerisinde yine yüksek çözünürlüklü PET detektörlerinin aynı anda PET ve MR görüntülerini elde edilmesini sağlayan yüksek teknoloji ürünü cihazdır. Bu yüksek teknoloji ürünü ağırlıkla kanser görüntülemesinde kullanılır. MR ve PET incelemesinin aynı cihazda yapılması hastaya büyük avantaj sağlar. Öncelikle hasta zamandan tasarruf eder. Hem MR hem PET incelemenin arka arkaya yapılmasından ziyade tek bir incelemede iki görüntüleme aynı anda gerçekleşir. Hasta MR görüntülemede radyasyon almayacağından bu inceleme PET BT ye göre daha az radyasyon içerir.

PET MR cihazını %70-80 oranında kanser hastaları kullanır. Bunun dışında Alzheimer gibi beyinde fonksiyonel ve morfolojik değişikliklere yol açan hastalığın erken tanısında da PET MR kullanılır. Ayrıca kalp krizi geçirmiş insanlarda ya da koroner kalp hastalığının yol açtığı kalp kası kasılma kusurunu ve beslenemeyen bölgeyi erkenden bulmak için PET MR kullanılabilir. Bu cihazda radyasyonun PET CT’ye göre daha düşük olması özellikle çocuk ve genç erişkinlerde tercih edilmesine yol açar.

PET MR da hasta aynı PET CT deki gibi hazırlanır. Yani 10-12 saat öncesinden aç kalmalıdır. Sonra hastaneye gelip PET MR ile yine PET CT de olduğu gibi hastanın kan değerlerine bakılıp FDG denilen radyoaktif işaretlenmiş glikozun damarına zerk edilmesinden 1 saat hasta sonra incelemeye alınır. Tüm vücut MR çekilirken aynı anda PET detektörleri de çalışacağından her iki görüntü aynı anda elde olur.

PET MR özellikle kanserin erken teşhisinde önemli bir rol oynar. Kanser ancak erken teşhis edilirse tamamen tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Kanseri teşhis ettikten, yerini bulduktan sonra kanserin vücuda ne kadar dağıldığını bilmek gerekir. Çünkü, tedavi ona göre planlanır. Bunların tek bir incelemede görüntülenmesi şimdiye kadar mümkün değildi. Hasta kanserin organ sınırlarını ne kadar geçtiğini bilmemiz için MR incelemeye, vücutta ne kadar ayıldığını bilmemiz için PET CT incelemeye giriyordu. PET MR kanserin tek seansta everelemesini mümkün kılmaktadır. PET MR cihazıyla tedaviye yanıtı en erken dönemde değerlendirebiliyor.