Biyoelektrik empedans analizi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Biyoelektrik empedans analizi zayıf elektrik akımlarının vücut dokularından geçerken karşılaştığı dirence bakarak dokular hakkında bilgi üretme temelli bir doku ölçüm yöntemi. Bu yöntem kişinin vücut yapısının su, yağ, kas, kemik oranlarını BMI'den daha anlamlı bir şekilde belirlemekte kullanılır.

Biyoelektrik empedans analizi yapmakta kullanılan aletler genellikle pahalıca bir banyo terazisi görünümündedirler. İki çeşidi vardır: Biri sadece iki ayakla üstüne çıkılan, diğeri iki ayakla üstüne çıkılıp iki elle de tutulan. İlkinin ölçümleri sadece bacaklardan geçen akımlarladır, ikincisi kollar ve göğüs/karın hakkında da ölçüm yapabilir (fiyati da genellikle iki üç katlıdır).

Ölçümler yemek, içmek, ağır idman gibi şeylerden saatler önce veya sonra yapılmak zorundadır. Sebebi, bu aletlerin eksik veya fazladan içilmiş su miktarı ile vücuttaki yağ miktarını pek ayırt edememesidir. Terden etkilenir. Ayak altının temizliği de sonucu etkileyebilir.

Zayıf akım gönderdiği için yakınındaki cep telefonu gibi elektronik aletlerden de etkilenmesi söz konusudur.

Avantajı tamamen elektronik ve otomatik olmasıdır. Vücut yapısı ölçümü için kullanılan başka yöntemlerdeki gibi yanında tıbbi eğitim görmüş biri gerekmez.

Ölçümler hep günün belirli bir saatinde yapılırsa günden güne değişimi göstereceği için daha tutarlı olacaktır. O yüzden bu aletlerde kişiyi hatırlama, uzun süre ölçtüklerini grafik olarak gösterebilme gibi faydalı özellikler olur.