İçeriğe atla

Pozitron emisyon tomografisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İmha

Pozitron emisyon tomografisi (İngilizce: positron emission tomography, kısaca PET) adı verilen ve damar yolu ile enjekte edilen metabolik radyoaktif ajanların biriktiği normal veya patolojik dokuları görüntüleyen bir sintigrafi ve tomografi tekniği. Genel anlamda metabolik veya fonksiyonel görüntüleme için kullanılır.[1]

Pet organ ve dokularda ortaya çıkan fonksiyonel değişikleri gösteren etkinliği kanıtlanmış bir nükleer tıp görüntüleme tekniğidir. Bir şeker türevi olan ve pozitron ışıması yapan flor-18 ile işaretlenmiş fdg molekülü damar yoluyla enjekte edilerek hastaya uygulanır.[2]

Yöntem, pozitronların elektronlarla yok edilmesiyle üretilen bir çift gama ışınının kaydedilmesine dayanmaktadır. Pozitronlar, çalışmadan önce vücuda giren bir radyofarmasötiğin parçası olan bir radyonüklidin pozitron beta bozunması ile üretilir.[3]

Bir maddedeki (özellikle bir organizmanın dokusundaki) sabit bir pozitronun ortamın elektronlarından biri tarafından yok edilmesi, düz bir çizgi boyunca zıt yönlerde yayılan, aynı enerjiye sahip iki gama kuantumu yaratır.[4] İncelenen nesnenin etrafına yerleştirilmiş geniş bir dedektör seti ve bunlardan gelen sinyallerin bilgisayar tarafından işlenmesi, taranan nesnedeki radyonüklid dağılımının üç boyutlu yeniden yapılandırılmasını sağlar. PET tomografisi neredeyse her zaman bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme tarayıcısıyla birleştirilir.

Alternatif tıbbi görüntüleme yöntemleri arasında tek foton emisyonlu bilgisayarlı tomografi (SPECT), Manyetik rezonans görüntüleme (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRI) ve fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) ve ultrason yer alır. SPECT, PET'e benzer bir görüntüleme tekniğidir. vücuttaki molekülleri tespit etmek için radyoligandları kullanır. SPECT daha ucuzdur ve PET'ten daha düşük görüntü kalitesi sağlar.[5]

Pozitron emisyon tomografisi terimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Positron emission tomography scan - Mayo Clinic". www.mayoclinic.org. 8 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2024. 
  2. ^ "PET Scan: What It Is, Types, Purpose, Procedure & Results". Cleveland Clinic. 8 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2024. 
  3. ^ Contributors, WebMD Editorial. "What Is a PET Scan?". WebMD. 8 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2024. 
  4. ^ Shukla, A. K.; Kumar, Utham (15 Mart 2006). "Positron emission tomography: An overview". Journal of Medical Physics / Association of Medical Physicists of India. 31 (1): 13-21. doi:10.4103/0971-6203.25665. PMC 3003889 $2. PMID 21206635. 24 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2024 – PubMed Central vasıtasıyla. 
  5. ^ "PET Scan: Definition, Purpose, Procedure, and Results". Healthline. 23 Nis 2018. 8 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mart 2024.