Egemen demokrasi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Egemen demokrasi (Rusça: суверенная демократия, okunuşu: suverennaya demokratiya) Rus siyasi partisi Birleşik Rusya'nın bir araya gelmesinden önce Vladislav Surkov tarafından 22 Şubat 2006'da yapılan bir konuşmada ilk kez kullanılan modern Rus siyasetini tanımlayan bir terimdir.[1] Surkov'a göre egemen demokrasi:

Siyasi güçlerin, otoritelerinin ve kararlarının; tüm vatandaşlar, sosyal gruplar ve milletler gibi çeşitli kesimlerden oluşmuş bir Rus ulusu tarafından maddi refaha, özgürlüğe ve adalete ulaşmak amacıyla kararlaştırıldığı ve kontrol edildiği bir toplumun siyasi hayatı.[2]

Bu terim daha sonra Sergei Ivanov, Vladimir Putin, Boris Gryzlov ve Vasily Yakemenko gibi siyasi figürler tarafından kullanıldı. Vladimir Putin'i desteklemek için oluşturulan Rus gençlik hareketi Naşi'nin resmi ideolojisidir.

Rusya'da Egemen Demokrasi, 2007 yılında Rusya'nın yasama seçimlerinde Vladimir Putin'in başkanlığındaki Birleşik Rusya partisinin hükûmeti kurmadan önce, 2007 yılında uygulamaya konulan hakim parti sistemi şeklinde hayata geçirildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Transcript of a speech by the Deputy Head 8 Aralık 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. of the Administration of the President of Russia, aide to the president of the Russian Federation, Vladislav Surkov for the centre of partisan study and preparation of the staff of "United Russian", 7 February 2006.
  2. ^ "Expert #43(537), 20 November 2006, "Nationalisation of the Future"". 5 Aralık 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mart 2021.