Elisabeth Schwarzkopf

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Elisabeth Schwarzkopf
Elisabeth Schwarzkopf
DoğumElisabeth Schwarzkopf
9 Aralık 1915
Posen, Prusya Krallığı
Ölüm3 Ağustos 2006 (90 yaşında)
Vorarlberg, Avusturya
MeslekŞarkıcı

Dame Olga Maria Elisabeth Frederike Legge-Schwarzkopf DBE (9 Aralık 1915 - 3 Ağustos 2006), Alman-İngiliz soprano. Schwarzkopf 20. yüzyılın en meşhur opera müzisyenlerindendir. En beğenilen performansları Mozart, Schubert, Strauss ve Wolf'un eserlerindendir.

Çocukluk çağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Schwarzkopf, Jarocin'de (Posen-Prusya) dünyaya gelmiştir. Müziğe olan ilgisi erken yaşlarda başlamıştır. İlk opera performansını 1928'de Magdeburg'da sergilemiştir. Schwarzkopf 1934'te Berlin Sanat Üniversitesi'nde müzik eğitimi almaya başlamıştır. Fakat daha sonra bariton Karl Schmitt-Walter'in önerisiyle Schwarzkopf, Maria Ivogün ve Ivogün'ün kocası piyanist Michael Raucheisen'den müzik dersi almaya devam etmiştir.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Schwarzkopf ilk profesyonel performansını 15 Nisan 1938'de Richard Wagner'in Parsifal adlı eserinde sergilemiştir. 4 yıl kadar Berlin'de çalışmıştır. Bu yıllarda NSDAP'a da üyedir. Bu üyeliği sonraki yıllarda tartışmalara neden olmuştur. 1942'de Vienna State Opera 17 Mayıs 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 'ya davet edilmiştir. Burada Mozart'ın Die Entführung aus dem Serail, Puccini'nin La bohème ve Verdi'nin La traviata eserlerinde rol almıştır.