Keith Urban

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Urban, 2020

Keith Lionel Urban (d. 26 Ekim 1967, Whangarei, Yeni Zelanda), Grammy ödüllü gitarist ve pop şarkıcısı. Keith Urban, Avustralya'da, Amerikan kültürünü ve country tarzını seven ailesinin yanında büyüdü. Etkilendiği müzisyenler Charley Pride, country müzik efsanesi Dolly Parton, Don Wlliams ve Jim Reeves'di. İlk enstrümanı olan ukulele ile dört yaşındayken tanıştı. İki sene sonra ailesinin hediyesi olan gitarıyla uzun ve keyifli bir yolculuğa ilk adımını atıyordu.

Yedi yaşındayken Nashville'de country müzik yapmaya karar verdi. Hedefini bu yaşta belirlemiş olması, onu başarıya ulaştıran en büyük etmenlerden biriydi belki de. Daha sonra çeşitli country müzik programlarında başarıyı yakadı ve bir süre sonra bir müzik grubuyla çalışmalara başladı. Dire Straits'in şarkılarını duyduğu zaman gruptan çok etkilendi ve bu albümdeki tüm şarkıları gitarıyla çalmaya başladı, öğrendiklerini sahnelere yansıttı.

İlk albüm anlaşmasını Avustralya'da EMI ile yaptığında takvimler 1990 yılını gösteriyordu. Ertesi yıl kendi adını taşıyan ilk albümü müzikseverlerle buluştu. Keith, albümden tekli olarak çıkarılan tam 5 şarkıyla müzik listelerinin zirvesinde yer alma başarısını gösterdi. Fakat Keith için bu başarı yeterli değildi. Kendini uluslararası alanda gösterebilmek ve başarısını katlayarak arttırmak istiyordu. Bunun için 1992 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı.

Yıllarca süren yolculuklar, küçük konserler ve çeşitli stüdyo çalışmalarıyla ihtiyacı olan parayı biriktirdi ve bir süre sonra EMI'ın Capitol Records şirketiyle yeni bir sözleşme imzaladı. Sadece Amerika, Kanada ve Avustralya'da beğeniye sunulan üç solo albümüyle 5 milyonun üzerinde dinleyiciye ulaşmayı başaran şarkıcı, 'büyük bir yıldız' olma yolunda en önemli engelleri zorlanmadan aşıyordu.

Capitol etiketiyle çıkan 2002 tarihli ikinci solo albümü "Golden Road", Amerika'da çift platin albüm sıfatına sahip olurken, sonrasında sunulan üç tekli de müzik listelerinin bir numarasına yerleşerek başarıyı perçinledi. Özellikle Somebody Like You, tam 8 hafta zirveden inmemişti. Urban'ın şarkıların çoğunda imzasının bulunduğu ve yardımcı yapımcılığını üstlendiği 2004 çıkışlı Be Here'da da aynı başarı tekrarlandı, albüm, çıkışından henüz 6 hafta sonra platin sıfatına erişti ve ilk tekli çalışması Days Go By, en hızlı çıkışlardan biriyle listebaşı oldu.

Keith Urban, Elton John ve Jackson Browne'un şarkı yazarlıklarından etkilendiğini belirtiyor. Ayrıca Elvis Costello'nun gitarını ve Dire Straits'ten Mark Knopfler ile Fleetwood Mac'ten Lindsay Buckingham'ın verdikleri ilhamı da unutmuyor.

Urban son olarak, ilk konser DVD'si olan Livin Right Now ile 2005 yılının Ekim ayında hayranlarıyla buluştu. İki saatlik performans görüntülerinin yanı sıra çeşitli röportajların ve şarkıcının 18 parçasının da yer aldığı DVD, İngiltere'de kısa sürede 50.000'lik satış rakamlarına ulaştı.

Keith Urban, Şubat 2006'da düzenlenen 48. Grammy Ödülleri gecesine, sevgilisi Nicole Kidman ile katıldı. Los Angeles'taki Staples Center'da sahne alan Urban, You'll Think of Me adlı şarkısıyla En İyi Erkek Country Vokal Performansı dalında ilk Grammy'sinin sahibi oldu. 26 Haziran 2006'da Nichole Kidman ile evlendi.