Du riechst so gut

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Du riechst so gut"
Herzeleid albümünden
Rammstein single
Yayımlanma24 Ağustos 1995
FormatCD
KaydedilmePolar Studios, Stockholm, 1995
TarzEndüstriyel metal
Süre4:49
ŞirketMotor
YapımcıJacob Hellner ve Carl-Michael Herlöffson
Rammstein single kronolojisi
"Du riechst so gut"
(1995)
"Seemann"
(1996)

"Du riechst so gut" (Türkçe: Çok güzel kokuyorsun) Rammstein grubunun çıkardığı ilk teklisidir. Herzeleid albümünden çıkmıştır. Şarkıda, kurbanını arayan bir yırtıcı hayvan anlatılır; şarkının teması, takip edildiğini anlayan bir insanın içine düştüğü ruhsal bunalımlardır. Şarkı, Till Lindemann'ın en sevdiği kitaplardan biri olan Patrick Süskind'in Koku romanından etkilenilmiş izlenimi vermektedir. Şarkı, 1998'de Du riechst so gut '98 adıyla ve yeni bir kliple yeniden satışa sunulmuştur.

Klip[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı için çekilen klipte, her tarafın beyaz olduğu bir ortamda grup üyeleri, üst kısımları çıplak halde bulunur. Klip, bir doberman köpeğinin ekranda karşıdan karşıya geçmesiyle başlar. Klip boyunca, muhtelif zamanlarda bu köpek ve Herzeleid albümünün ve bu teklinin kapağında yer alan çiçekler ekrana gelir. Till Lindemann ise klipte, yakın çekimde şarkısını sert bir şekilde söyler, sualtı gözlüğü takmaktadır. Till Lindemann, bu gözlüğüyle Sehnsucht albümünün kapağındaki resmi çağrıştırmaktadır. Basit olmasına karşın, grubun en sevilen kliplerinden birisidir.

Konser performansları[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı ilk olarak, 14 Nisan 1994'te Leipzig, Almanya'da ilk Rammstein konserlerinden birinde çalınmıştır. Herzeleid turnesi konserlerinin birçoğunda konserin sonunda çalınmıştır. Çoğu konserde Till genellikle şarkının hemen önünde, bir yayla ateşler çıkartır. Bazı konserlerde ise bu yay başka şarkılarda da kullanılmıştır. Örneğin 1997 yılındaki Bizarre Festival'de Laichzeit şarkısında ve Family Values turnesinde Du hast şarkısında aynı yay kullanılmıştır. Bazen, gitaristler Paul ve Richard şarkının bazı kısımlarını seyircilere söyletirler. 2001-2002'deki Mutter turnesinin tamamında şarkı çalınmamış, ancak Reise, Reise turnesinde yeniden çalınmaya başlanmıştır.

Tekli İçeriği[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Du riechst so gut (Tekli versiyonu) - 4:50
 2. Wollt ihr das Bett in Flammen sehen? (Albüm versiyonu) - 5:19
 3. Du riechst so gut (Project Pitchfork remixi]) - 4:45

1998 sürümü[değiştir | kaynağı değiştir]

"Du riechst so gut '98"
Sehnsucht albümünden
Rammstein single
Yayımlanma17 Nisan 1998
FormatCD
KaydedilmePolar Studios, Stockholm, 1995
TarzEndüstriyel metal
Süre31:96
ŞirketMotor
YapımcıJacob Hellner ve Rammstein
Rammstein single kronolojisi
"Das Modell"
(1996)
"Du riechst so gut '98"
(1998)
"Stripped"
(1998)

Rammstein 17 Nisan 1998'de "Du riechst so gut" şarkısını "Du riechst so gut 98'" ismiyle tekrar yayınladı. Şarkı neredeyse orijinali ile aynıydı, tek farkı başlangıcın daha uzun olmasıydı. Rammstein bu şarkı için tekrar klip çekti. Şarkı Rammstein'ın ikinci stüdyo albümü Sehnsucht'tan sadece birkaç ay sonra yayınlandı. Böylece "Du riechst so gut", Herzeleid'dan çıkan hem ilk hem de son single oldu.

Klip[değiştir | kaynağı değiştir]

Klipte Rammstein üyeleri bir kurt adamı oynar. Kurt adamın yüzü sürekli değişir. Klibin başlangıcında atlı bir kadın mendile boynunu siler ve mendili yere atar. Mendili gören kurt adam kokusunu takip ederek bir şatoya ulaşır. Şatoda bir balo vardır, kurtadam yüzüne maske geçirir. Mendilin sahibini görür ama yanına giderken kadın dışarı çıkar. Kadının yanına giderken kurt adam Till olur. Kadının yanına gider ve ona mendilini verir. Beraber bir odaya çıkarlar. Kadın soyunurken kurtadam gömleğini açar ve dışarı kurt kafaları çıkar. Kurt adam aşağıya kadının kıyafetlerini yarım yamalak giymiş bir şekilde çıkar. Herkes onu kovalamaya çalışırken 6 farklı kurda dönüşür, kaçar. Balodaki kişiler yukarıdaki kadına bakmaya giderler, kadın da kurtadam olmuştur.

Tekli içeriği[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Du riechst so gut '98 - 4:24
 2. Du riechst so gut - 1:58 (Faith No More) remixi
 3. Du riechst so gut - 4:07 (Günter Schulz remixi(KMFDM) & Hiwatt Marshall )
 4. Du riechst so gut - 4:47 (Sascha Konietzko remixi(KMFDM) )
 5. Du riechst so gut - 4:45 (Olav Bruhn remixi (Bobo In White Wooden Houses) )
 6. Du riechst so gut - 3:53 (Sascha Moser remixi (Bobo In White Wooden Houses) )
 7. Du riechst so gut - 4:34 (Jacob Hellner remixi / Marc Stagg )
 8. Du riechst so gut - 5:18 (Günter Schulz remixi (KMFDM))

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]