Richard Kruspe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Richard Kruspe
Genel bilgiler
Doğum adı Richard Zven Kruspe
Doğum 24 Haziran 1967, Wittenburg, Alman Demokratik Cumhuriyeti
Köken Alman
Tarzlar Neue Deutsche Härte, industrial metal, alternative metal, punk rock, hardcore punk
Meslekler Müzisyen,
Çalgılar Elektro gitar, Vokal, Klavye
Etkin yılları 1991-günümüz
Müzik şirketi Motor Music, Republic, Slash, Universal Music Group
İlişkili hareketler Rammstein, Emigrate, Orgasm Death Gimmicks, First Arsch
Resmî sitesi Rammstein Resmi Sitesi
Önemli çalgılar
ESP RZK Serisi, Takamine EF341SC Akustik Gitar,Gibson J200

Richard Kruspe (24 Haziran 1967, Wittenburg, Almanya), Rammstein grubunu kuran müzisyendir. Grubun arka vokali ve solo gitaristidir.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kruspe, o zamana kadar yapılan müziklerden sıkılmış, ağır tonlar içeren, mekanik, monoton bir tarzda hatta bazen can sıkacak müzikler yapmak istemiş. Beş kişi daha bulduktan sonra 1994 yılında Rammstein grubunu kurdu. Başından iki evlilik geçmiştir. Richard'ın Till Lindemann'in eski eşinden 1992 doğumlu bir kızı vardır. Adı Khira Li Lindemann'dır.

İki ablası, ağabeyi ve anne-babasıyla büyür. Annesi ve babası boşanır ve annesi yeniden evlenir. Richard genç yaşında annesi ve üvey babasıyla yaşamaya başlar. Fakat üvey babasıyla pek anlaşamaz. Sessiz ve tuhaf bir çocuktur. Konuşurken zaman zaman ses tonunu yükseltir fakat kolay kolay da sinirlenmez. Bugüne kadar kardeşleriyle de, arkadaşlarıyla da hiç kavga etmediği söylenir. Çok iyi derecede İngilizce konuşur.

Richard grubu kurar ve bu fikri arkadaşı Christoph Schneider'e söyler. O da arkadaşları Paul Landers ve Christian Lorenz'i gruba dahil eder. Grubu kurduktan sonra eşinden boşanır. Bir turne sırasında Caron Bernstein ile tanışır ve bir hafta sonra evlenirler. Karısının soyadını da kullanır. Böylece adı Richard Kruspe-Bernstein olur. Ama 2004'te Bernstein ile ayrıldılar; 2006'da da boşanmaları sonuçlandığı için tekrar soyadı Kruspe olmuştur. Richard'ın solo projesi Emigrate Albümü 5 Ekim 2007 tarihinde çıkarmıştır.Uzun bir süreden sonra 2014 yılında Slient So Long Albümü ile sessizliği bozmuştur.

Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]