Doberman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doberman
Diğer adlarDoberman
Doberman Pinscher
ÜlkeAlmanya
Köpek (Canis lupus familiaris)

Doberman, Almanya kökenli bir iş köpeği ırkıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Irkın adı 1890'da, bu ırkı üreten, Almanya'nın Apolda şehrinde yaşayan Alman vergi memuru[1] Karl Friedrich Louis Dobermann'dan (2 Ocak 1834 - 9 Haziran 1894) gelir. Bu dönemlerde vergi toplamanın zorluğunun farkında olan Dobermann, vergi toplarken kendisine zorluk çıkaranlara karşı kendisini korumak ve kişileri de korkutmak amacıyla bir köpek arayışına girmesi sonucu üretmiştir.[1] Üreticisinin adını taşıyan tek köpek ırkıdır. "Gerhilde v. Thüringen ve Graf Belling v. Grönland" 1898 yılında resmî kayıtlara Dobermann olarak giren ilk köpeklerdir. Doberman ırkının üretiminde Alman Çoban Köpeği, Danua ve Alman Pinscher, Rottweiler, Beauceron, Manchester Terrier ve Greyhound ırklarının rol oynadığı düşünülmektedir. 1899 yılında günümüzde Dobermann Verein DV olarak bilinen ilk doberman üretim kulübü kuruldu.

Çok iyi bir bekçi ve koruma köpeği olduğu için dünyanın her yanında evlerde beslenmektedir. II. Dünya Savaşı sırasında pusu bulma köpeği olarak kullanılmıştır.

Fiziksel Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

FCI'ın kabul ettiği standartlara göre siyah ve kızıl (koyu kahverengi) renkte olabilir. AKC ise siyah, kızıl, mavi ve fawn olmak üzere dört kürk rengini kabul eder. Albino dobermanlar güneşe hassasiyetleri nedeniyle bu iki kulüpçe de kabul görmezler. Kürkü bu dört seçenekten hangisi olursa olsun, yüzünde, göğsünde, ayakları üstünde ve anüs çevresinde pas rengi lekeler bulunmalıdır. Tüyler kısa ve parlak olmalıdır.

Erkeğinin omuz başının yerden yüksekliği 68–72 cm, dişininki 63–68 cm'dir. Yetişkin bir erkek doberman 35–40 kg, dişi ise 30–35 kg civarında olmalıdır.[2]

Estetik operasyonun yasal olduğu ülkelerde kuyruk ikinci boğumdan kesiktir ve kulaklar kafayla orantılı biçimde kesilerek dikleştirilmiştir. Kulakları 12-13 haftalıkken kesilmektedir, ancak bu çok yanlış bir harekettir. İngiltere'de kulak ve kuyruk kesimleri cerrahi müdahale hariç yasaklanmış durumdadır.[3]

Son derece güçlü ve asil bir görünüme sahiptir.

Karakter Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bunun yanı sıra çok hareketli, hızlı, çevik ve eğitilebilir bir köpektir. Bir komutu 1-5 tekrar arasında öğrenir. Sahibine ve ailesine karşı son derece koruyucu bir ırktır. Yabancılara karşı genellikle şüpheyle yaklaşır, kendisine son derece güvenlidir. İyi sosyalleştirilmiş bir doberman gereksiz saldırganlık göstermemelidir. Dominant bir ırk olduğu için genellikle ilk kez köpek sahibi olacak tecrübesiz kişilere tavsiye edilmez. Kürkü ince olduğu için soğuk iklimlere karşı çok dayanıklı değildir. Bu nedenle genellikle bahçeli evlerde yaşamasına karşın evin içinde ya da bahçede özel ısıtmalı kulübelerde uyurlar. Sahip odaklı bir hayvan olduğu için daima sahibinin yanında olmak ister.

İş köpeği sınıfında bir ırk olduğu için sahibinin yanında aktif olarak görev yaptığında mutludur. Almanya'da bu ırkta bir köpeğin damızlık olabilmesi için o köpeğin karakter ve fiziki yönden kusursuz olmasına dikkat edilir ve çiftleştirilebilmesi için ZTP testinden geçebilmelidir.

Sağlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Doberman Pinscher

Bu ırkın yatkın olduğu birtakım hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla; mide dönmesi, kalça displazisi, konjenital kalp rahatsızlıkları, cervical spondylitis, orta yaşlarda şişmanlık olarak sıralanabilir.[4] Bu ırk genetik olarak wobbler sendromu taşımaktadır. Doberman ırkında en sık görülen bu hastalık boyun omurları ve omurilik basısına yol açar.[4]

Ortalama ömürleri 10-12 yıl arasındadır. Bir kerede 3 ila 8 arasında yavru verebilir.[5]

Resim Galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Doberman köpeği tarihçesi". 12 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ petbreeds (14 Mayıs 2022). "Doberman Pinscher: Size, Characteristics & Personality". petbreeds.org (İngilizce). 1 Ağustos 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ağustos 2022. 
  3. ^ "DOBERMAN PİNSCHER ÖZELLİKLERİ". 4 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2020. 
  4. ^ a b "DOBERMAN PİNSCHER SAĞLIĞI". 4 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  5. ^ "Doberman Bakımı". 29 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.