Donaulimes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Roma İmparatorluğu'nun Sınırları - Tuna Limesi
UNESCO Dünya Mirası
Konum Almanya,  Avusturya,  Slovakya
KriterKültürel: ii, iii, iv
Referans1608
Tescil2021 (44. oturum)
BölgeAvrupa ve Kuzey Amerika

Tuna Limesi (AlmancaDonaulimes) veya Donaulimes, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan ve Romanya'da günümüz Alman Bavyera eyaletinde Tuna boyunca uzanan Roma askeri sınırını veya limesini ifade eder.

Tuna, askeri fetihlere göre bazı yerlerde kuzeye veya güneye hareket eden Romalılar tarafından her zaman veya her yerde askeri sınır olarak kullanılmamış, ancak birçok yerde oldukça kalıcı bir savunma yapısı olarak uzun süre korunmuştur.

Sınır, çok sayıda gözetleme kulesi, lejyon kampı (castra) ve kale (castella) ile güçlendirildi. Tuna kıyılarının bataklık ve dendritik doğası nedeniyle, Almanya'daki Neckar-Odenwald Limesi'nin aksine hiçbir sınır surları inşa edilmedi. Kamplar 1. yüzyılın ortalarında inşa edildi. Daha sonra, Trajan döneminde, başlangıçta yalnızca toprak setlerle çevrili olan kamplar taş duvarlarla çevrildi.

Bir Roma yolu olan Tuna Yolu (LatinceVia Istrum) Tuna Deltası'na kadar dinlenme noktaları, kampları ve kaleleri birbirine bağlayan limesler boyunca döşenmiştir.[1]

2021'de Tuna Limesi'nin batı kesimi, "Roma İmparatorluğu'nun Sınırları" Dünya Mirası Alanı'nın bir parçası olarak UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi'ne alındı.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The widespread name for the lower courses of the Danube river in Roman times was the Ister.
  2. ^ "Frontiers of the Roman Empire -- The Danube Limes (Western Segment)". UNESCO World Heritage Centre. United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization. 4 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.