Augustusburg ve Falkenlust Sarayları, Brühl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Augustusburg ve Falkenlust Sarayları, Brühl
UNESCO Dünya Mirası
Schloss Augustusburg
Konum Almanya
KriterKültürel: ii, iv
Referans288
Tescil1984 (8. oturum)
BölgeAvrupa ve Kuzey Amerika

Augustusburg ve Falkenlust Sarayları, Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletindeki Brühl'de yer alan bir tarihi yapı kompleksidir. 1984 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.[1] Binalar, Schlosspark'ın geniş bahçeleri ve ağaçlarıyla birbirine bağlanır. Augustusburg Sarayı (Almanca: Schloss Augustusburg) ve parkları Brühl Sarayı Konserleri için de bir mekandır. Max Ernst Müzesi yakınlarında yer alır.

Saraylar, 18. yüzyılın başında Köln Başpiskoposu-Elektörü, Wittelsbach ailesinden Bavyeralı Clemens August tarafından yaptırılmıştır. Mimarlar Johann Conrad Schlaun ve François de Cuvilliés idi. Augustusburg Sarayı'nın ana bloğu, üç ana katlı ve iki kat tavan yapısına sahip U şeklindeki bir binadır. Görkemli merdivenler Johann Balthasar Neumann tarafından tasarlanmıştır.

Bahçeler Dominique Girard tarafından tasarlandı. Sarayların güneyinde bir alan için özenle hazırlanmış bir çiçek bahçesi de tasarlandı, ancak 19. yüzyılda Peter Joseph Lenné tarafından yeniden yapılandırıldı ve peyzaj bahçesine dönüştü. Kaynakların yetersiz olması nedeniyle bölgeyi yenileme girişimleri zorlaştı.

Falkenlust av köşkü, François de Cuvillies tarafından tasarlanmış ve 1729-1740 yılları arasında Nymphenburg Sarayı'ndaki Amalienburg av köşkü tarzında inşa edilmiştir.

II. Dünya Savaşı'ndan kısa bir süre sonra, Augustusburg, Almanya Federal Cumhuriyeti'nin başkenti olan Bonn'dan uzak olmadığı için, Almanya Başbakanı tarafından devlet konukları için bir resepsiyon salonu olarak kullanıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2017.