Schönbrunn Sarayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Schönbrunn Sarayı ve Bahçesi*
UNESCO Dünya Mirası
Schloss Schönbrunn Wien 2014 (Zuschnitt 2).jpg
Schönbrunn Sarayı
Resmî adı Schönbrunn Sarayı ve Bahçesi
Ülke  Avusturya
Tür Kültürel
Kriter i, iv
Referans 786
Bölge** Avrupa ve Kuzey Amerika
Tescil bilgisi
Tescil 1996 (20. Oturum)

Schönbrunn Sarayı (Almanca: Das Schloss Schönbrunn), Avusturya'nın başkenti Viyana'da, Habsburg Hanedanı'nın yazlık sarayıdır. Ülkede en önemli kültürel anıtların bulunduğu saray 1960 lar'dan beri Viyana'ya gelen turist cazibelerininden biridir. Schonbrunn Sarayı'nın ve bahçesinin yapımı ancak 1744-1749 yılları arasında imparatoriçe Maria Theresia tarafından tamamlatılmıştır. 1683'deki II. Viyana Kuşatması'nda, çevredeki binalar yok edildi.

1569'da, Kutsal Roma İmparatoru II. Maximilian, bir tepenin altında Viyana nehrinde büyük bir su ovasını satın aldı. II. Maximilian günümüzde sarayın bulunduğu bölgede kaynayan bir su görüp, sudan biraz içmiş ve tadını beğenerek, suyun üstününe bir çeşme yapılmasını emretmiştir. Çeşmeye de güzel çeşme yani Schönbrunn adı verilmiştir. Ayrıca İmparator II. Maximilian, eskrim yapılması için alana, sülünler, ördekler, karaca ve damızlık domuzu ve eğlenceli avlanma bölgesi olarak hizmet vermesini için emir vermiştir. Bahçeleri ve çeşmeleriyle tanınan bin 200 odalı sarayın hayvanat bahçesi ise Avrupa'nın en eskilerindendir. Bu yazlık saray İmparator Franz Joseph'in eşi, Sissi adıyla tanınan İmparatoriçe Elisabeth'in en sevdiği mekandı.

İmparator I. Karl, 1918'de tahtı bıraktığını bildiren ve Habsburg Hanedanı hakimiyetine son veren anlaşmayı burada imzalamıştır.

Schonbrunn Sarayı Avrupa'nın en güzel saraylarından biridir.

Schönbrunn Sarayı ve Bahçesi 1996 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edildi.[1]

Panorama[değiştir | kaynağı değiştir]

Schlosspark (Saray parkı)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]