Quedlinburg

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Quedlinburg Eski Şehri, Kalesi ve Üniversite Kilisesi*
UNESCO Dünya Mirası

Schlossmühle Quedlinburg dahinter Burgberg mit Stift.JPG
Ülke  Almanya
Tür Kültürel
Kriter iv
Referans 535
Bölge** Avrupa ve Kuzey Amerika
Tescil bilgisi
Tescil 1994  (18. Oturum)
* Dünya Mirası resmî listesi.
** UNESCO resmî sınıflandırması.
Tepe'deki Quedlinburg kalesi

Quedlinburg, Almanya'nın Saksonya-Anhalt eyaletinin batısında, Harz ilçesinde, Harz dağlarının hemen kuzeyinde yer alan bir kasabadır. 1994'te kale, kilise ve eski şehir UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne eklenmiştir.[1]

Quedlinburg'un nüfusu 24.000'den fazladır. Kasaba 2007 yılına kadar Quedlinburg ilçesinin başkentiydi. Kasabadaki birçok yer doğal bir tatil rotası olan Romanesk Yol boyunca belirlenmiş duraklardır.

İkinci Dünya Savaşı'nın son aylarında, Birleşik Devletler ordusu Quedlinburg'u işgal etti. 1980'lerde, eski ABD askeri bir kişinin ölümüyle birlikte, Quedlinburg'dan ortaçağ sanatına ait eşyaların çalındığı ortaya çıktı.

Quedlinburg, 1949-1990 yılları arasında Komünist Doğu Almanya'nın bir parçası olan Bezirk Halle'den idare edildi. 1990'da Almanya'nın yeniden birleşmesi üzerine Saksonya-Anhalt eyaletinin bir parçası oldu.

Quedlinburg'un Komünist döneminde 1980'lerde eski mimarinin onarımını yapmak için Polonya'dan restorasyon uzmanları çağrıldı. Bugün, Quedlinburg, Fachwerk evlerinin restorasyon merkezidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]