Quedlinburg

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Quedlinburg Eski Şehri, Kalesi ve Üniversite Kilisesi
UNESCO Dünya Mirası
Konum Almanya
KriterKültürel: iv
Referans535
Tescil1994 (18. oturum)
BölgeAvrupa ve Kuzey Amerika
Tepe'deki Quedlinburg kalesi

Quedlinburg, Almanya'nın Saksonya-Anhalt eyaletinin batısında, Harz ilçesinde, Harz dağlarının hemen kuzeyinde yer alan bir kasabadır. 1994'te kale, kilise ve eski şehir UNESCO Dünya Mirası listesine eklenmiştir.[1]

Quedlinburg'un nüfusu 24.000'den fazladır. Kasaba 2007 yılına kadar Quedlinburg ilçesinin başkentiydi. Kasabadaki birçok yer doğal bir tatil rotası olan Romanesk Yol boyunca belirlenmiş duraklardır.

II. Dünya Savaşı'nın son aylarında, Birleşik Devletler ordusu Quedlinburg'u işgal etti. 1980'lerde, eski ABD askeri bir kişinin ölümüyle birlikte, Quedlinburg'dan Orta Çağ sanatına ait eşyaların çalındığı ortaya çıktı.

Quedlinburg, 1949-1990 yılları arasında Komünist Doğu Almanya'nın bir parçası olan Bezirk Halle'den idare edildi. 1990'da Almanya'nın yeniden birleşmesi üzerine Saksonya-Anhalt eyaletinin bir parçası oldu.

Quedlinburg'un Komünist döneminde 1980'lerde eski mimarinin onarımını yapmak için Polonya'dan restorasyon uzmanları çağrıldı. Bugün, Quedlinburg, Fachwerk evlerinin restorasyon merkezidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2017.