Yukarı Harz Su Yönetimi Sistemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Rammelsberg Madenleri, Tarihi Goslar Şehri ve Yukarı Harz Su Yönetimi Sistemi*
UNESCO Dünya Mirası
Teiche Buntenbock.jpg
Resmî adı Rammelsberg Madenleri, Tarihi Goslar Şehri ve Yukarı Harz Su Yönetimi Sistemi
Ülke  Almanya
Tür Kültürel
Kriter i, iv
Referans 623
Bölge** Avrupa ve Kuzey Amerika
Tescil bilgisi
Tescil 1992 (16. Oturum)
Uzatma 2010

Yukarı Harz Su Regülatörü (Almanca: Oberharzer Wasserregal), Almanya'nın Yukarı Harz Bölgesinde yer alan, 16. - 19. yüzyıllarda madenlerin su çarklarına gelen suyu yönlendirmek ve depolamak için inşa edilmiş baraj, rezervuar, hendek ve diğer yapılardan oluşan bir su yönetimi sistemidir.

Yukarı Harz Su Regülatörü, dünyanın en büyük ve en önemli maden işletme su yönetim sistemlerinden biridir.[1] Su gücü üretimi için geliştirilen tesisler, 1978 yılından bu yana kültür anıtları olarak korunmaktadır.[1] Günümüzde kırsal alanların korunması (tarihi kültürel manzaranın korunması), doğanın korunması, turizm ve yüzme amaçlarıyla için hala kullanılmaktadır. 31 Temmuz 2010'da Regülatör, Rammelsberg Madenleri, Tarihi Goslar Şehri'ne bağlı olarak UNESCO Dünya Mirası ilan edildi.[2][3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Hugo Haase (1985). Kunstbauten alter Wasserwirtschaft im Oberharz (Almanca) (5. bas.). Clausthal-Zellerfeld: Pieper. ISBN 3-923605-42-0.  Tarih değerini gözden geçirin: Tarih ve yıl parametreleri birlikte kullanılmamalı (yardım)
  2. ^ Oberharzer Wasserregal zum Weltkulturerbe ernannt tagesschau.de, 1 Ağustos 2010 tarihinde erişildi
  3. ^ http://whc.unesco.org/en/list/623