Dilekdere, Hanak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.51, 6 Ocak 2017 tarihinde Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18018077 numaralı sürüm (yıl bağlantısı kaldırldı AWB ile)
Dilekdere
Ardahan
Ardahan
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ardahan
İlçe Hanak
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 542
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0478
Posta kodu 75900
Resmî site
[1]

Dilekdere, Ardahan ilinin Hanak ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Dilekdere köyü 93 harbi olarak bilinen Osmanlı-Rus harbinden önce 1850 yıllarında 4 sülalenin Ardahan sancak beyliği tarafından bölgeye yerleştirilmesi ile Hoşret köyü adı ile kurulmuştur. Rus işgal dönemlerinde Ermeni katliam ve zulmüne uğrayan köyden çok az insan dere ve ormanlara kaçarak katliamdan kurtulmuştur. Rusya ile yapılan anlaşma ile 23.2.1920 tarihinde ülke topraklarına tekrar katılmıştır. 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı dönemlerinde Rus işgali altında olduğundan bölge halkı çok açlık ve sefalet çekmiştir. 1936 yılında arazi tahsisleri yapılarak köy halkı toprak sahibi yapılmıştır.

1. derecede orman köyü iken OğuzyoӀu, Arıkonak ve Geçköy iӀe birlikte Ortakent beldesine mahaӀӀe yapılan köy, 2009 yıӀında belde statüsünden çıkarılıp Hanak ilçesine bağlı bir mahalle yapılmıştır. 150 yıllık olan köy bugün ilk hali ile mahalle olarak ayaktadır. Köy halkı; 2 odalı, yarısı toprak altında, 1 odada hayvanları, diğer odada kendileri, ilkel şartlarda yaşamaktadır. Devlete hiçbir külfeti yoktur. Orman bitişiği olmasına rağmen hiçbir köylü 1 ağaç kesip evine çatı yapmamıştır. Toprak damlar akmaktadır.

Kültür

TÜRK kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.Akrabalık bağları güçlüdür.

Gençlerin tümü okur-yazardır ve eğitim düzeyi yüksektir. Köy halkı bölgede saygındır.

Yemek

Yemek kültürü zengindir. Hamur işlerinden Hangel ve Hınkal meşhurdur. Hınkal kaz eti ile yapılır. Ayrıca Anadolu sebze yemekleri yapılır. Ayrıca kuzu çevirmesi, portakallı ördek, yaban kazı kızartması, kaburga dolması da diğer meşhur yemeklerindendir.

Coğrafya

Ardahan il merkezine 43, Hanak ilçesine 9 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2014
2007 542
2000 285

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve arıcılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. 8 yılın 5 yılı Ortakent Dilekdere mahallesinde öğrenimin yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar