Yünbüken, Hanak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yünbüken
—  Köy  —
Ardahan
Ardahan
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ardahan
İlçe Hanak
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 126
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0478
İl plaka kodu
Posta kodu 75900
İnternet sitesi: [2]

Yünbüken, Ardahan ilinin Hanak ilçesine bağlı bir köydür. Köyün eski adı Çihireti'dir (Gürcüce: ჩიხირეთი).[1] Köy, Ardahan kentine 33 km. Hanak kasabasına 7 km uzaklıktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski adıÇihireti olan köyün aslen eski yeri adalar denilen mağaralara yakın ve ziyaret olarak da bilinen yerden 1895'te bugünkü yerine taşınmıştır. Halkı genel anlamda yerli ve muacirlerden oluşur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yemek kültürü; kaz eti mantısına (hengel) ve genel olarak hamur işi yemekӀerden oӀuşur. Üretimi yapılan süt ürünleri peynir çeşitleridir (Kaşar çeşitleri, çökelek, Ӏor, teleme, beyaz peynir, yoğurt ve tereyağı). Tarımsal alanda hayvancılık %40 paya sahiptir. Bitkisel üretimin payı ise %50'dir. Köyün mera, otlak ve yaylak varlığı olarak sınırlı alanlara sahip olduğundan sınırlı bir hayvancılık potansiyeline sahiptir. Halkın yaklaşık olarak %80'ni hayvancılıkla uğraşmaktadır. Elde edilen hayvansal ürünler köy halkının başlıca geçim kaynağıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Meşe Ardahan adıyla bilinen Doğu AnadoӀu'nun kuzey doğusunda yer alan köy, kuzeyinde Eskikılıç ve Damal ilçesi, güneyinde Ortakent, batısında Hanak ve Avcılar köyü, doğusunda Sulakçayır ve civarı orman ile çevrili olup, yüzölçümü 82 kiӀometrekaredir. Deniz seviyesinden 1900 metre yüksekliktedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 146
2000 126
1997 121

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca diğer ekonomi unsurlardan, madencilik köyün önemli getiri kaynaklarındandır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır; ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır; ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur; ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol vardır. elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Tao-Klarceti - Tarihsel ve Kültürel Anıtlar Kataloğu (Gürcüce), 2018, Tiflis, s. 385, ISBN 9789941478178.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]