Karakale, Hanak

From Vikipedi
Jump to navigation Jump to search
Karakale
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ardahan
İlçe Hanak
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 180
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0478
Posta kodu 75900
Resmî site
[1] -

Karakale, Ardahan ilinin Hanak ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[edit | edit source]

Birçok Osmanlı-Rus savaşına tanıklık eden bölgede nüfus hareketlerinin yoğun olması nedeniyle köyün ilk kuruluşu ve tarihi hakkında çok detaylı bilgiler bulunmamaktadır. Ancak nüfus kayıtlarından 1800'lü yılların ikinci yarısında köyün var olduğu teyit edilmiştir. Türkiye ile Rusya sınırında olan köyün nüfusunu Anadolu'dan iskan politikası nedeniyle sınır bölgelerine yerleştirilen Türklerin oluşturduğu bilinmektedir.

Kültür[edit | edit source]

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Karakale Köyü'nde Anadolu'nun diğer yörelerinde olduğu gibi geleneksel kırsal Türk kültürü ve töreleri hâkim olup, etnik yapı olarak da Türklerden oluşmaktadır.Geleneklerine sahiptirler.Akrabalık bağları güçlüdür. İslam dininin Sünni geleneğinin hakim olduğu köyde iki adet Camii bulunmaktadır. Temelde ekonomik sebepler olmak üzere iklim şartları ve sosyal imkansızlıklar gibi nedenlerle Karakale köyü aşırı oranda göç vermiştir. Köyün nüfusu her geçen günde azalmaktadır. Mevcut durumda köyde yaşayanların büyük çoğunluğunu yaşlı insanlar oluşturmaktadır. Köy nüfusuna kayıtlı başta büyük şehirler olmak üzere Türkiye'nin orta ve batı bölgelerinde yaşayan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Köyün yöresel yemeklerinin ekseriyeti et, süt ve hamur yemeklerinden oluşmaktadır.

Coğrafya[edit | edit source]

Ardahan iline 46 km, Hanak ilçesine 20 km uzaklıkta olup, doğusunda Dumanlı, Kuzeyinde Ilgar dağı, batısında Cin dağı bulunmaktadır. Köy akarsu kenarına kurulmuş olup, bir vadinin içerisindedir.

İklim[edit | edit source]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Köy ilk bahar yağmurları ve kurak geçen yazdan sonra giydiği beyaz gelinliği sekiz ay boyunca üzerinde taşımaktadır.

Nüfus[edit | edit source]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2014
2007 180
2000 212

Ekonomi[edit | edit source]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri arpa ve buğday olup yer yer yulaf ekimide yapılmaktadır. Köyde genel olarak büyük baş hayvan yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri[edit | edit source]

Köyde, ilköğretim okulu vardır; ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi, Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[edit | edit source]