Değirmenlik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Antalya, Akseki'nin köyü olan Değirmenlik için: Değirmenlik, Akseki

Değirmenlik (Yunanca: Κυθραία / Kythrea), de jure olarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Lefkoşa Bölgesi'nde ve de facto olarak ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Lefkoşa İlçesi'nde yer alan bir köydür. Lefkoşa kentinden 19 km uzaklıkta olan köy, dört küçük köyün birleşmesinden oluşmuştur. Değirmenlik Belediyesi tarafından yönetilmektedir.

Bu yerleşim yerine Kythrea adlı Venüs'ün kutsal, dinsel adı olan Cythera'dan gelmedir. Türkçede Değirmenlik denmesinin sebebi, eski tarihlerde Başpınar'dan çıkan suyla birçok un değirmeninin çevrilmesiydi. Bu tarihlerde köyde 30'dan fazla un değirmeni bulunmaktaydı.

Değirmenlik kasabasının 2006 itibarıyla nüfusu 11.722 kişidir.[kaynak belirtilmeli]

Başpınar kurumadan önce kasabada çok daha fazla zeytin ve limon ağacı vardı.

Değirmenlik yakınındaki Kitera harabelerinde 1928 yılında imparator Septimus Severus'un büyük bir boy heykeli bulunmuştur. Tunç heykel, Kıbrıs Cumhuriyeti'ndeki Kıbrıs Müzesi'nde sergilenmektedir.

Dünyada çiçek lahanasının ilk kez burada Romalılar tarafından yetiştirildiği ve 1604 yılında Avrupa'ya götürüldüğü yazılmaktadır. Lusignano'ya göre Başpınar suyu ile köy etrafında yetiştirilen pamuklar sulanmaktaydı. Bu sebeple Orta Çağ'da Değirmenlik pamuk yetiştirilen bir yer olduğu düşünülmektedir.

Osmanlılar zamanında 7 büyük yerleşim yerinden biri olan Değirmenlik hâlen önemini korumaktadır.[kaynak belirtilmeli]