Lapta

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Lapta (Lapithos)
Λάπηθος (Yunanca)
Lapta (Lapithos) konumu
Ülke de jure Kıbrıs Cumhuriyeti Kıbrıs
de facto Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti KKTC
Bölge / İlçe Kıbrıs Cumhuriyeti Girne Bölgesi
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Girne İlçesi
İdare
 • Belediye Başkanı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mustafa Aktuğ
Zaman dilimi UTC+02.00 (DAZD)

Lapta (Yunanca: Λάπηθος / Lapithos), de jure olarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Girne Bölgesi'nde ve de facto olarak ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Girne İlçesi'nde yer alan bir kasabadır. 2006 için nüfus tahminleri 5.500'dir.[kaynak belirtilmeli] Bu kent Girne'nin batısında, Selvili tepesinin (Beşparmak Dağları'nın en büyük dağı) kuzeyinde, Girne-Güzelyurt yolu üzerinde yer almakatadır.

Kasaba bir turizm bölgesidir. Oteller bölgesinde Hotel Sempati Chateau Lambousa, La siesta Hotel, Celebrity Hotel L.A. Hotel & Resort, Club Lapethos, Club Alda, ve Manolya Hotel'dir. Lapta bölgesinde restoranlar, süpermarketler, posta ofisi, barlar ve eğlence mekânları bulunmaktadır. Bölgede yaklaşık 1000 civarinda Alman ve İngiliz uyruklu nüfus yaşamaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Lapta bölgesinde 12 ay turizm yapılmaktadır.[kaynak belirtilmeli] Dalgıçlık, yürüyüş turları, at gezi turları mevcuttur.

Sadece Kıbrıs'ta yetişen bir tür lale olan Medoş Lalesi (Kıbrıs Lalesi)'ni korumak adına her yıl mart ayında Medoş Lalesi Festivali düzenlenir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]