Lapta

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lapta (Lapithos)
Λάπηθος (Yunanca)
Cyprus location map.svg
Ülke de jure Kıbrıs Cumhuriyeti Kıbrıs
de facto Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti KKTC
Bölge / İlçe Kıbrıs Cumhuriyeti Girne Bölgesi
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Girne İlçesi
İdare
 • Belediye Başkanı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mustafa Aktuğ
Zaman dilimi UTC+02.00 (DAZD)

Lapta (Yunanca: Λάπηθος / Lapithos), de jure olarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Girne Bölgesi'nde ve de facto olarak ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Girne İlçesi'nde yer alan bir kasabadır. 2006 için nüfus tahminleri 5.500'dir.[kaynak belirtilmeli] Bu kent Girne'nin batısında, Selvili tepesinin (Beşparmak Dağları'nın en büyük dağı) kuzeyinde, Girne-Güzelyurt yolu üzerinde yer almakatadır.

Kasaba bir turizm bölgesidir. Oteller bölgesinde Hotel Sempati Chateau Lambousa, La siesta Hotel, Celebrity Hotel L.A. Hotel & Resort, Club Lapethos, Club Alda ve Manolya Hotel'dir. Lapta bölgesinde restoranlar, süpermarketler, posta ofisi, barlar ve eğlence mekânları bulunmaktadır. Bölgede yaklaşık 1000 civarinda Alman ve İngiliz uyruklu nüfus yaşamaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Lapta bölgesinde 12 ay turizm yapılmaktadır.[kaynak belirtilmeli] Dalgıçlık, yürüyüş turları, at gezi turları mevcuttur.

Sadece Kıbrıs'ta yetişen bir tür lale olan Medoş Lalesi (Kıbrıs Lalesi)'ni korumak adına her yıl mart ayında Medoş Lalesi Festivali düzenlenir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]