Yeşilırmak, Lefke

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Yeşilırmak, Kıbrıs sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Yeşilırmak veya Limnidi (Yunanca: Λιμνίτης Limnitis), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Lefke ilçesine bağlı, Dillirga yöresinde yer alan bir köydür. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kontrolü dışında olarak, Lefkoşa kazasında resmiyette varlığını sürdürmektedir. Eski ismi Limnitis (Limnidi) olan Yeşilırmak, eski bir yerleşim yeri olan Vuni sarayına yakındır. Yeşilırmak köyünün yerli halkı tamamıyla Kıbrıs Türklerinden oluşmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gerçek nüfusü diğer ülkelere olan göçler sebebiyle tam olarak net değildir. K.K.T.C verilerine göre, 1960 yılındaki nüfus 323 (315 Türk ve 8 Rum)[kaynak belirtilmeli]1973 yılı verilerine göre ise, tamamı Türklerden oluşan nüfus yaklaşık olarak 396[kaynak belirtilmeli]olarak belirlenmiştir. Bazı kaynaklara göre Yeşilırmak kökenli 2.000 kişi Birleşik Krallık'ta ve yaklaşık 1.500 kişi ise Avustralya'da yaşamaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Ekonomik faaliyetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeşilırmaklıların geçim kaynağının büyük bir kısmını ziraat oluşturmaktadır. Köyde başta çilek ve kolokas (gölevez) olmak üzere çeşitli meyve ve sebze yetiştirilmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]