Limasol

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Limasol (Limassol)
Λεμεσός (Yunanca)
Limasol
Cyprus location map.svg
Ülke Kıbrıs Cumhuriyeti Kıbrıs Cumhuriyeti
Kaza Kıbrıs Cumhuriyeti Limasol kazası
İdare
 • Belediye Başkanı Kıbrıs Cumhuriyeti Andreas Christou
Nüfus
 (2010)
 • Toplam 228,000
Zaman dilimi UTC+02.00 (DAZD)
Limassol 01-2017 img08 Koprulu Mosque.jpg

Limasol veya Leymosun (Yunanca: Λεμεσός), (İngilizce: Limassol), Kıbrıs'ta bir kenttir. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Limasol Bölgesinin merkezidir. Bir liman kenti olmasına rağmen oldukça büyüktür. Adanın 2. büyük kentidir. Turistlerin akın ettiği yerlerden biridir. Nüfusu 168.400'dür.

Adanın en güneyinde olan şehir, adını verdiği körfezin kıyısına kurulmuştur. Şehrin batısında İngilizlerin Ağrotur Üssü bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Ünlü şarap festivali her yıl eylül ayının ilk çeyreğinde Limasol'da yapılmaktadır. Bu festival 10 gün sürmekedir. Diğer festivaller: Çiçek Festivali (Mayıs), Shakespeare Geceleri ve Eski Yunan Dram festivalleridir.

Şehir, ayrıca büyük bir hayvanat bahçesine sahiptir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Kıbrıslı korsanların Akdeniz'de seyreden Türk gemilerini rahatsız etmeleri, Venedikliler'in de buna ilgisiz kalmaları üzerine, Lala Mustafa Paşa'nın komutasındaki bir donanma Kıbrıs'a gönderildi, 1 Temmuz 1570 günü Türk gemileri Limasol limanına girdi. Ertesi gün Limasol'u savunan Leftari Kalesi kendiliğinden teslim oldu ve kent 300 yılı aşkın bir süre Osmanlı yönetiminde kaldı.

1974 öncesi burada hatırı sayılır bir Türk nüfus yerleşimi vardı.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehrin önemli spor kulüpleri: AEL, Türk Ocağı Limasol, Apollon, Doğan Türk Birliği ve Aris. Bu kulüplerin ortak kullandığı bir stadyum bulunmaktadır: Tsirio. Stadın kapasitesi 16.000 kişidir.

Şehrin Türk takımları da Türk Ocağı Leymosun (daha sonraları Türk Ocağı Limasol olarak değiştirildi) ve Doğan Türk Birliği'dir. 1974 Kıbrıs Harekâtı sonrası KKTC sınırları içindeki Girne şehrine taşınmışlardır. Ayrıca, Limasol ve çevresi, Kıbrıs Rallisi'nde ve Dünya Ralli Şampiyonası'nda geçit yeridir.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]