Dağlık Badahşan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 38°0′K 73°0′D / 38°K 73°D / 38; 73

Dağlık Badahşan
Вилояти Мухтори Кӯҳистони Бадахшон
Gorno-Badakhshan Autonomous Region
Dağlık Badahşan haritadaki konumu
Başkent Horog
En büyük Başkent
Hükûmet Özerk Bölge
• Su (%)
n/a
Nüfus
• 2010 sayımı
206,000
Dağlık Bedehşan Özerk Cumhuriyeti.

Dağlık Badahşan Özerk Bölgesi (Tacikçe: Вилояти Мухтори Кӯҳистони Бадахшон/Viloyati Muhtori Kuhistoni Badahşon) Tacikistan'ı oluşturan dört ilden biridir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülkenin %40'ını kaplayan il oldukça dağlıktır. Dağlık Badahşan adı Rusça'dan (Gorno Badahşan) gelir. İlin doğu topraklarının büyük bölümü üzerinde Çin, Xinjiang eyaletinin bir bölümü olduğu gerekçesiyle hak iddia eder. 64.000 kilometrekarelik yüzölçümü ile ülkenin en büyük ili olsa da 206.000'lik nüfusu ile en az nüfuslu bölgesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Nâsır-ı Hüsrev'in mezarının da bulunduğu yer olan Afganistan'nın Kuzey-Doğu'sundaki Badahşan İli ile Tacikistan'ın bu özerk "Dağlık Badahşan" yöresinde dînî çoğunluk Pamir Alevîliği ile Nizârîler'den meydana gelmektedir.[1][2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Suhrobsho Davlatshoev (2006). "The Formation and Consolidation of Pamiri Ethnic Identity in Tajikistan. Dissertation" (PDF). School of Social Sciences of Middle East Technical University, Turkey (M.S. thesis). 5 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 25 Ağustos 2006. 
  2. ^ http://tajikistan.orexca.com/gorno_badakhshan_region.shtml