Adobe Flash Player

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Adobe Flash Player
Adobe Flash Player v11 icon.png
Geliştirici(ler) Adobe Systems
İlk yayınlanma 1 Ocak 1996
Son yayınlanma 31 Aralık 2020
Güncel sürüm 32.0.0.363 / 15 Nisan 2020 (2 yıl önce) (2020-04-15)
Geliştirme durumu Pasif
İşletim sistemi Microsoft Windows
Mac OS X
GNU/Linux
Solaris
Pocket PC
Platform Web tarayıcıları
Tür Medya oynatıcısı
Lisans Sahipli / Ücretsiz
Resmî sitesi http://get.adobe.com/tr/flashplayer

Adobe Flash Player, çeşitli ekran ve tarayıcılarda içerik ve videoların görüntülenmesini sağlayan platformlar arası, tarayıcı tabanlı bir çalıştırıcıdır. Adobe Flash Player İnternet üzerinde animasyonları, reklamları, flash videoları görüntülemeyi sağlayan bir tarayıcı eklentisidir. Flash Player ile etkileşimli web sayfalarınındaki içerikler görüntülenebilir. 1 Ocak 2021 itibarıyla desteği tüm tarayıcılardan kaldırılmıştır.

Esasen Macromedia şirketinin bir yazılımı olmasına rağmen Adobe'nin Macromedia'yı satın alması ile Adobe adı ile sunulmaya başlanmıştır. Uzun zamandır deneme sürümleri yayınlanan yazılım, bu sürümü ile kararlı hale getirilmiş ve hatalar düzeltilmiştir. Ücretsiz bir yazılımdır.

Mobil sürüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Flash Player 10.1 mobil ekranlarda yüksek performans için iyileştirilmiş, daha zengin kullanıcı deneyimi sağlayan yerel aygıt yeteneklerinin avantajlarından yararlanmak üzere tasarlanmıştır.

Desteğin kaldırılması[değiştir | kaynağı değiştir]

25 Temmuz 2017 tarihinde Adobe, Flash Player'ın 31 Aralık 2020 tarihinde kaldırılıcağını açıkladı. 11 Aralık 2020'de son güncellemeyi yayınlayan Adobe, artık Flash Player'ın ömrünün bittiğini belirtti. 12 Ocak 2021 tarihinden itibaren artık Flash Player hiçbir içeriği oynatmayacak. Adobe yeni güncelleme çıkarmayacağını, Google Play'den desteğini kaldırdığını açıkladı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]