Camili, Borçka

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Camili
—  Köy  —
Artvin
Artvin
Ülke Türkiye Türkiye
İl Artvin
İlçe Borçka
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 187
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0466
İl plaka kodu
Posta kodu 08400
İnternet sitesi:

Camili (Gürcüce ხერთვისი, Hertvisi), Artvin ilinin Borçka ilçesine bağlı eski bucağın ve bu bucağın merkezi olan köyün adıdır. UNESCO'nun Camili Biyosfer Rezervi'ne ev sahipliği yapmaktadır.

Konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Borçka-Camili Karayolu'nda Düzenli Köyü'nden sonra bulunan Camili, Borçka'ya 50 km, Artvin'e ise 82 km uzaklıktadır. Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak ülke genelinde aile hekimliği sisteminine geçilmesinden sonra sağlık ocağında doktor bulunmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik, sabit telefon ve İnternet vardır. Jandarma karakolu diğer köylere de hizmet veren tek kuruluştur. Yöre köylerinin yerel idare birliği Camili Köyler Birliğinin merkezi Camili Köyü'dür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski Camili bucağının merkezi olan Camili köyünün eski adı "Hertvis"tir (Gürcüce: ხერთვისი / Hertvisi). Hertvis, Gürcüce'de Hevi (vadi veya dere) ile irtvis (karışma, birleşme) kelimelerinden oluşur. Hertvis, Osmanlı döneminde Macahel sancağının merkeziydi. Bu yerleşim merkezini adı, 1925'te Camili olarak değiiştirildi. Camili, daha sonra kurulan aynı adlı bucağın merkeziydi. Camili bucağı, merkez Camili köyü olmak üzere, Düzenli, Efeler, Kayalar, Maral ve Uğur köylerinden oluşuyordu. Bu nedenle Camili, günümüzde bu köyleri kapsayan yörenin adı olarak da kullanılır.

  • Daha geniş tarih bilgisi için Macaheli maddesine bakınız.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 159
2000 187
1997 271
1990 288

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]