Oxbridge

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir Oxbridge kolejinin içi (Oxford'daki St John's College'ın ön dörtgeni) açık bir küçük kapıdan görünüyordu. Kaldırım taşları, sarı-pembe taştan yapılmış iki katlı eski bir binanın önündeki çimenlik alana çıkıyor; üst katta, rokoko oymaları ve boyalı armalarla süslenmiş bir geçit girişinin üzerinde kanatlı pencereler var ve bu da başka bir çimenli dörtgenliğe açılıyor. Benzer şekilde kısa siyah paltolar giymiş bir erkek ve kız öğrenci, çantalarını taşıyarak ve el ele tutuşarak kapıdan uzaklaşıp üniversitenin derinliklerine doğru yürüyorlar.

Oxbridge, İngiltere'deki Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi için kullanılan ortak bir kelimedir. Resmiyette böyle bir kullanım olmamakla beraber yalnızca kurgusal olarak varlığı mevcuttur.

Oxbridge kelimesi iki üniversitenin birbirine çok benzemesinden dolayı kullanılır olmuştur. Bu benzerlikler ise:

  1. 800 yıldan da eski geçmişleriyle İngiltere'nin en eski üniversiteleri olması,[1][2]
  2. 19. yüzyıla dek İngiltere'ki tek üniversiteler olması,
  3. İngiltere'nin en tanınmış bilim adamlarının, yazarlarının, siyasetçilerinin,[3] iş adamlarının[4] ve çok sayıda ünlü kişinin mezun oldukları yer olması,
  4. Hem üniversite hem kolej olmaları ile aynı eğitim sistemini paylaşmalarıdır.

Oxford ve Cambridge üniversiteleri arasındaki rekabet ilk kuruldukları günden bu yana devam etmektedir. Bu rekabet ise iyi yetişmiş bireyler olarak İngiltere'ye olumlu yansımaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "A brief history of the University of Oxford". 17 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Kasım 2010. 
  2. ^ "A brief history of the University of Cambridge - Early records". 16 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Kasım 2010. 
  3. ^ "Famous alumni and students of Cambridge University". 12 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Kasım 2010. 
  4. ^ "Carole Cadwalladr on the Oxbridge elite | higher news | EducationGuardian.co.uk". 24 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Kasım 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]