İçeriğe atla

Brawn GP

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Birleşik Krallık Brawn-Mercedes
0
Genel bilgiler
Uzun adıBrawn GP Formula One Team
MerkezBirleşik Krallık Brackley, Birleşik Krallık
Takım ve araç bilgileri
Takım patronuBirleşik Krallık Ross Brawn, Birleşik Krallık Nick Fry
Yarış pilotlarıBirleşik Krallık Jenson Button
Brezilya Rubens Barrichello
ŞasiBrawn BGP 001
MotorMercedes-Benz FO 108W
Formula 1 Dünya Şampiyonası kariyeri
İlk yarış2009 Australian Grand Prix
Takımlar Şampiyonluğu1 (2009)
Pilotlar Şampiyonluğu1 (2009)
Zafer8
Pol pozisyonu5
En hızlı tur4
2009 pozisyonu1. (172 puan)
Son yarış2009 Abu Dhabi Grand Prix

Brawn GP Ltd, Formula 1 motor yarış takımı ve markası. Aralık 2008'de Formula 1 Dünya Şampiyonası'ndan çekilmesini açıklayan Honda Formula 1 takımını satın alan eski takım direktörü Ross Brawn tarafından, 6 Mart 2009 tarihinde kurulmuştur. FIA, 17 Mart 2009 tarihinde takımın isminin değiştiğini onaylamış ve 2009 sezonu için Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda bulunacağını açıklamıştır. Takım, 28 Mart 2009'da çıktığı ilk Formula 1 yarışı olan Avustralya Grand Prix'inde sıralamalarda ilk iki sırayı kaydetmiş, yarışta da ilk iki sırayı alarak sezona duble ile başlamıştır.

Mercedes-Benz motoru kullanan takımın pilotları, Honda GP Formula 1 takımında da birlikte yarışan İngiliz Jenson Button ve Brezilyalı Rubens Barrichello. Takımın sponsorları, sezonun erken döneminde anlaştığı Virgin Grup, MIG Yatırım, Henri Lloyd ve PerkinElmer firmalarıdır.

Takım, 2009 sezonunda büyük bir sükse yaparak Jenson button ile pilotlar şampiyonluğunu ve sezonun sondan bir önceki yarışı olan Brezilya Grand Prix de markalar şampiyonluğunu ilan etmiştir.

Mercedes-Benz firması, McLaren takımıyla ortaklığı bırakıp, Brawn GP'nin yüzde 75.1'ini satın aldığını, bundan böyle Mercedes adıyla yarışlarda boy göstereceğini açıklamıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuruluş aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Honda GP Formula 1 takımı, 2006 sezonunun ikinci yarısında elde ettiği başarı ve Macaristan Grand Prix'inde elde ettiği birinciliğin ardından, 2007 sezonunda aldığı 6 puan ile büyük hayal kırıklığı yaşadı. Takım, 2007 sezonu sonunda Scuderia Ferrari'nin efsanevi takım direktörü Ross Brawn ile anlaştı. Brawn, takımın şampiyonluğa oynaması için 3 senelik bir program izleyeceklerini açıkladı. 2008 sezonu da son derece başarısız geçti, takım sadece britanya gpsinde yağmurun büyük rol oynadığı yarışta rubens barrichello ile 3luk alabildi ve 2008 sezonunu 14 puanla kapatılar . 2008'in son çeyreğinde etkisini iyiden iyiye gösteren küresel mali kriz ve pistlerdeki bu başarısızlık nedeniyle takım, Aralık 2008'de Formula 1'den çekilme kararı aldı. Ross Brawn, 2008 sezonunun başında aracın gelişim açısından çok gerilerde kalacak olması nedeniyle 2009 sezonuna odaklanmış ve ciddi bir çalışma içine girmişti. Aylardır 2009 sezonu için hazırlanan Ross Brawn ve Nick Fry, Honda takımının üst düzey CEO'larını Formula 1'de kalmaya ikna etme çabaları içine girdi. Aylar süren bu çabalar netice vermedi. Honda GP takımı, ısrarla Formula 1'den ayrılma kararını uyguladı. Brawn ve Fry takımı satın alabilmek için önce diğer muhtemel alıcılarla aracılık görevi üstlendi, daha sonra 2009 sezonunun başlamasına yakın kendilerinin kuracağı bir takımın, Honda GP'i satın alması seçeneği üzerinde durdular. Neticede, 5 Mart 2009 tarihinde, kimilerine göre 1 sterlin karşılığında, Honda GP takımının Ross Brawn tarafından satın alındığı ve adının Brawn GP Formula 1 takımı olarak değiştirildiği açıklandı.

2009[değiştir | kaynağı değiştir]

Honda GP, 2008 sezonunda, bir sonraki sezon için KERS kullanacağını açıklayan ilk takım olmasına rağmen, Brawn GP takımı kurulduktan sonra Ross Brawn, bu sistemin zamanında hazırlanamayacağını ve yetişmeyeceğini açıklamıştır. 20 Mart 2009 tarihinde FIA, takımın pit yolunda son garajda yer alacağını açıklamıştır. Takımın pilotlarının alacağı numaralar tartışma konusu olmuş, takım ilk etapta Honda GP'nin 2008 sezonunda aldığı puanlar neticesinde alması gereken 18 ve 19 numaraları almış, ancak 20 ve 21 numarayı kullanacak olan Force India Formula 1 takımının "mademki pit yolunun sonunda yer alacaklar, numaraları da bizden önce olmamalı" şeklindeki itirazı nedeniyle Brawn GP takımı, 22 ve 23 numarayı almıştır. 18 ve 19 numaralar ise boş kalmıştır.

Bu esnada takım, 9 Mart 2009 tarihinde Barselona'da yapılan testlerde birçok defa en hızlı turu attı. Jerez'deki test programında da çok iyi dereceler elde etti. Herkes Brawn GP takımının sponsor bulabilmek için boş depolarla tur attığını sanıyordu. Avustralya Grand Prix hafta sonu başladığında, Brawn GP takımının şaka yapmadığı anlaşılmaya başladı. Cuma günkü antrenman seanslarına çok güçlü bir başlangıç yapan takım, her iki aracıyla ilk 5 sırada yer almayı başardı. Cumartesi günkü sıralama turlarında Jenson Button pol pozisyonunu kazanırken, Rubens Barrichello ikinci sıradan start alma hakkını elde etti. Yarışta baştan sona üstünlüğünü kanıtlayan Button yarışı kazanırken, son turlarda Sebastian Vettel ile Robert Kubica'nın kaza yapması ve yarış dışı kalmasının ardından Barrichello da ikinci sırayı aldı. Brawn GP, ilk olarak Mercedes'in 1954'te gerçekleştirdiği başarıyı tekrarlayarak, kurulduktan sonraki ilk yarışında ilk iki sırayı alma başarısı gösteren takım oldu.

Malezya Grand Prix'inde de Button ile yarışı kazanan Brawn GP, 1950'de Alfa Romeo'nun yaptığını tekrarlayarak "kurulduktan sonraki ilk iki yarışı kazanan takım" rekorunu egale etti. Barrichello 5. sırada yarışı tamamladı.

Yağmur altında koşulan Çin Grand Prix'inde ilk çizgide başlamasına rağmen (Barrichello, bu sezon için ilk defa Button'ı sıralamalarda geçti); birinciliği, yine ilk yarışını kazanan Red Bull Racing yarış takımına kaptıran Brawn GP, "kurulduktan sonraki ilk 3 yarışı kazanan tek takım" olma rekorunu kıramadı. Yarışı kazanamaması, "sezon başında yağmur altında test yapamamaları" şeklinde açıklandı. Button 3., Barrichello 4. oldu.

Bahreyn Grand Prix'ine 4. sıradan başlayan Button, ilk pitstoplarda elde ettiği liderliği sonuna kadar korudu ve yarışı kazandı. Barrichello da 6. sırada başladığı yarışı 5. sırada bitirdi.

İspanya Grand Prix'inde Button ve Barrichello sırasıyla 1 ve 2. sıralarda başladılar, aynı sırada da yarışı bitirdiler. Kazanılan bu 4 yarışın, Honda'nın tüm zamanlarda aldığı birincilik sayısına eşit olması, ayrı bir ironi olarak ortaya çıktı.

Sezonun 6. yarışı olan Monako Grand Prix'ine de Button pol pozisyonunda, Barrichello da 3. sırada başladı. Startta 2. sıradaki Kimi Raikkonen'i geçen Barrichello 2. sıraya yükseldi ve Brawn GP, sezonun 3. dublesini gerçekleştirerek müthiş bir başarıya imza attı.

Sezonun 7. yarışı olan Türkiye Grand Prix'inde Button 2. sıradan, Barrichello 3. sıradan start aldı. Button ilk turda pol pozisyonundaki Sebastian Vettel'i ilk turdaki hatasının ardından geçerek ilk sıraya yükseldi. Barrichello startta vitesi kaçırdığı için gerilerde kaldı, Heikki Kovalainen'i geçmeye çalışırken hasar verdiği ön kanadı için pite girince, yarıştaki şansı bitti. 10 tur kala Barrichello yarıştan çekildi ve 2009 sezonunda ilk defa bir Brawn GP aracı yarışı tamamlayamadı.

Bir sonraki yarış İngiltere Grand Prix'ine Rubens Barrichello 2.sıradan başlarken, Jenson Button 6.sıradan başladı. Takım havanın da nispeten serin olması nedeniyle Red Bull Racing kadar performans gösteremedi. Barrichello 3., Button 6. sırada yarışı tamamladı ve Brawn GP, İngiltere Grand Prix'inden 9 puan çıkardı.

Almanya Grand Prix'inde Barrichello 2., Button 3. cepten yarışa başladılar ancak yarış içerisinde pek bir varlık gösteremediler Button takım arkadaşını geçti ama 4 sıra kaybederek 5. oldu Barrichello'da yarışı 6. sırada tamamladı yarışın sonucu olarak toplamda 7 puan aldılar.

Bir sonraki Grand PrixMacaristan Grand Prix'inde Button 8. Barrichello 13. sıradan yarışa başladılar bu sıralama sonucunda Barrichello sıralamalarda son sektorede kalamamıştı. Yarışta Button bir sıra kazandı ve 2 puan aldı Barrichello ise üç sıra kazanmasına rağmen puan almadı ve sıralama turlarında kaza yapan Ferreri'den Felipe Massa ağır yaralanmıştı sonradan kameralar incelenince Barrichello'nun aracından fırlayan bir parçanan Massa'nın kaskını deldiği görülünce 2006 sezonunda Barrichello'dan Ferrari kokpitini alan Massa'ya kasıtlı bir şey yapıldı mı bu konuyu biraz incelediler ama hem sonuca varılmadı hem de çok tartışılmadı.

Avrupa Grand Prix'inde 1. antrenman turlarında Barrichello birinci Button dördüncü olarak iyi bir başlangıç yaptılar. 2. antrenman turlarında ise Button 2. Barrichello 3. olarak hafta sonuna güzel devam ettiler ancak sıralama turlarında Vodafone Mclaren Mercedes'ten Lewis Hamilton birinci takım arkadaşı Heikki Kovalainen ikinci oldu Barrichello üçüncü Button'da 5. oldu. Yarışta Barrichello pit stoplar da her iki Mclaren2i geçerek 5 yıl sonra ilk galibiyetine uzanırken takımınada 7. galibiyetini kazandırdı şampiyona lideri Button ise sönük pefonmansıyla yarışı yedinci tamamladı.

Belçika'da sıralama turlarında Barrichello 4. olurken Button sezonun başında aldığı iyi sonuçlara karşılık kötü sonuçlar almaya devam ediyordu burada da ilk defa son sektöre kalamamış ondördüncü olmuştu. Yarışa gelindiğinde ise Button kaza yapmış Barrichello ise 7. olmuş sezonun en kötü sonucunu almışlardı.

İtalya'da sıralamalarda Barrichello 5 Button 6.'lığı elde ettiler ve bir pit stop stratejileri vardı yarışta ise bu stratejiyle Barrichello bir Button ikinci olarak duble sonuç elde ettiler ve Button 5 yarış sonra podyuma çıkabildi ve 5 yarış boyun ayrı isimlaerin galibiyeti alması onun şampiyona liderliğini korumasına yardımcı oldu.

BGP 001[değiştir | kaynağı değiştir]

Honda GP takımının Formula 1'den ayrılma kararına rağmen, takım çalışanları çalışmayı bırakmadılar ve Brackley'deki Honda GP tesislerinde, 2008 Nisan ayında başlayan aracı geliştirme çalışmalarına devam ettiler. Takımın Brawn GP adıyla yarışacağı belli olduktan sonra Mercedes-Benz ile yapılan anlaşma ile motor tedarikçisi de belli oldu. Böylece McLaren ve Force India takımları ile beraber Brawn GP de, 2009 sezonunda Mercedes motoru kullanmaya başladı. Takımın 2009 senesi için otoritelerin en güçlü motorlardan biri olarak gösterdiği Mercedes motorunu kullanıyor olması ve bu motorun kısıtlı zamanda araca mükemmel şekilde adapte edilmesi de, Brawn GP'nin başarısının temel nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

Brawn-Mercedes adıyla da anılan takım, beyaz renk ana gövdeye ve floresan sarısı ile siyah renk şeritleri olan bir şasiye sahip. 2009 sezonundan itibaren geçerli olacak mevzuattaki köklü değişiklikler, Ross Brawn tarafından çok iyi özümsendi. Williams FW31, Toyota TF109 ve Brawn GP BGP 001, difüzör olarak adlandırılan arka süspansiyon ve kanat yapısı ile büyük farklar atmaya başladılar. "Difüzör Çetesi" olarak adlandırılan bu takımların otomobillerinin kurallara aykırı olduğunu savunan Scuderia Ferrari, Renault, Sauber ve Red Bull Racing takımları, komiserler kuruluna başvurdular. Ancak yarış hafta sonunda yapılan bu itiraz, söz konusu otomobillerin legal olduğu gerekçesiyle reddedildi. Daha sonra bir üst mahkemeye başvuran takımlar, burada da bu sistemin yasal olduğu kararının çıkmasının ardından bu sistemi otomobillerine uyarlamak için çalışmalara başladılar.

Sponsorlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Jenson Button 2009 Singapur Grand Prix'sinde Brawn GP için yarışıyor.

Takım kurulduktan sonra, sponsor bulmak için kolları sıvadı. Avustralya Grand Prix hafta sonunda, 26 Mart 2009'da, İngiliz giyim firması Henri Lloyd ile sponsorluk anlaşmasının yapılmasının ardından, 28 Mart 2009'daki yarış gününde Richard Branson'ın sahibi olduğu Virgin Group ile ana sponsorluk anlaşması yapıldı. 19 Nisan 2009'da yapılan Ray-Ban anlaşmasını, Endless Advance, NCE ve Willans anlaşmaları takip etti. İspanya Grand Prix'inde Terminator Salvation filminin tek yarışlık tanıtımı yapıldı.

Formula 1 sonuçları[değiştir | kaynağı değiştir]

(Anahtar) (koyu renk pol pozisyonunu; italik en hızlı turu gösterir. YD: Yarış Dışı, DİS: Diskalifiye)

Yıl Şasi Motor Lastik No. Pilotlar 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 Puan WCC
AUS MAL CHN BHR ESP MON TUR GBR GER HUN EUR BEL ITA SIN JPN BRA ABU
2009 BGP 001 Mercedes FO 108W 2.4 V8 Bridgestone 22 Birleşik Krallık Jenson Button 1 1 3 1 1 1 1 6 5 7 7 Ret 2 5 8 5 3 172 1st
23 Brezilya Rubens Barrichello 2 5 4 5 2 2 Ret 3 6 10 1 7 1 6 7 8 4

Yarışın %75'i tamamlanmadığı için pilotlara puanların yarısı dağıtıldı.