Boraboy Gölü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Borabay gölü sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Boraboy gölü
Boraboy gölü -
Konum Amasya, Türkiye
Koordinatlar 40°48′K 36°9′D / 40.8°K 36.15°D / 40.8; 36.15Koordinatlar: 40°48′K 36°9′D / 40.8°K 36.15°D / 40.8; 36.15
Göl türü Heyelan set gölü
Uzunluk 750 m
Genişlik 200 m
Yüzölçümü 0,11km²
En derin noktası 11 m
Yüzey rakımı 1500 m

Boraboy Gölü, Amasya'nın Taşova ilçesine yaklaşık 25 km uzaklıkta ve Boraboy köyünün batısında olan, doğal bir heyelan set gölü[1].

Boraboy Gölü'nün oluşumunu hazırlayan heyelan, bölgenin hem egemen kayaç yapısı hem de hemen bölgenin içinden geçen Kuzey Anadolu Fay Hattı ile ilgilidir. Kuzey Anadolu Fay Hattının oluşturduğu zayıf zon kırık hatları boyunca derine sızan sular, tüf ve anglomeralar üzerinde meydana gelen kütle hareketini kolaylaştırmış ve gölü oluşturan heyelana zemin hazırlamıştır. Heyelanla vadinin tıkanması sonucu Çatağın Deresi'nin (Boraboy deresinin bu kısmındaki adı) sularının birikmesiyle göl oluşmuştur. Heyelan neticesinde oluşan setin üzerine, taşkınlar nedeniyle setin yarılmasını önlemek ve tarımsal sulama için beton bent inşa edilmiştir. Bentte bulunan bir kapak sistemiyle, göl seviyesinin yağış ve ani kar erimelerine bağlı olarak aşın derecede yükseldiği zamanlarda fazla sular boşaltılmaktadır. 5 m yüksekliğinde bent nedeniyle göl yüzeyi ilkbaharda genişlemektedir.

Gölden sulamada yararlanılır bunun yanında, yakın çevresi için bir rekreasyon alanıdır. D-B yönünde uzanan gölün, kuzey yamaçları çoğunluğu sarıçam olmak üzere iğne yapraklı ormanlar hakimdir. Güney yamaçlarında gürgen ve kayın hakimiyetindeki geniş yapraklı ormanlar bulunur. Yaz sıcaklarından bunalan alçak kesimlerde yaşayan çevre insanları için serin ormanlık alan cazip koşullar sunar. 1970'lerde ilk basit tesislerin yapıldığı alanı, 2017 yılında 70.000 kişi ziyaret etmiştir[1].

Gölün de bulunduğu alan, "Boraboy Gölü Tabiat Parkı" içerisinde yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b ŞENOL, Dr. Eren. "BORABOY GÖLÜ (AMASYA) VE ÇEVRESİNİN, REKREASYON AMAÇLI KULLANIMDAN KAYNAKLANAN BAŞLICA SORUNLARI". Doğu Coğrafya Dergisi. 13 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]