Yazılı Kanyon Tabiat Parkı

Koordinatlar: 37°28′07″K 30°55′21″D / 37.46861°K 30.92250°D / 37.46861; 30.92250
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yazılı Kanyon Tabiat Parkı
Yazılı Kanyon Tabiat Parkı
Harita
KonumSütçüler,Isparta,  Türkiye
Koordinatlar37°28′07″K 30°55′21″D / 37.46861°K 30.92250°D / 37.46861; 30.92250
Yüzölçümü600 hektar
Resmî sitehttp://www.yazilikanyon.com/

Yazılı Kanyon, Isparta ili Sütçüler ilçesinde bulunan kanyon ve tabiat parkıdır.Çandır Köyü hudutları içerisinde kalan park, 1989 yılında tabiat parkı olarak tescil edilmiştir.[1] Yazılı denmesinin sebebi kanyonda büyük bir kaya üzerinde eski Yunan şairlerinden Epiktetos'un Hür İnsan Üzerine Bir Şiir'inin yer almasıdır. Bizans dönemine ait ibadet yerleri tapınaklar ve kaya yazıtları üzerinde yer alan şiirin dizeleri şöyledir;[2]

Ey yolcu, yol hazırlığını yap ve koyul yola; şunu bilerek:

Hür kişi sadece karakterinde hür olan kişidir
Kişi hürriyetinin ölçüsü bizzat kendi doğasında bulunur
Ve kararında içtenlikliyse hür kişi,
Yüreğinde ise dürüstlüğü, işte bunlar asil yapar kişiyi
Ve bununla yücelir hür kişi, hatalarla değil.
Ana-babadan gelen uydurma bir asaletten tad almaz o
Zira ana-baba değildir hür insanı doğuran
Zeus’tur herkese ata olan ve de tek kök insanoğluna
Herkesin tek şansı vardır. O alır kader icabı beden güzelliğini
Budur soy güzelliği ve hür olma hali gerçek anlamda.
Ruhen köle olan ise sakınmaz kötü sözden, katmerli köle de olsa
Aşırılıktır şiarı bu kişinin, yüreğinde soysuzluk vardır
Ey yolcu, Epiktetos köle bir anadan doğmuştu, ama
Yüceydi herkesten, bir kartal gibi: bilgelikte ise takdire şayandı ruhu
Söylemem gerekirse, tanrısal bir varlık doğurdu onu. Keşke şimdi de (bu mümkün olsa)
Böylesine yararlı ve sevinç kaynağı bir insan
Tüm ünlü kişiler arasında köle bir anadan dünyaya geldi.

Aziz Paul, Perge'den Pisidia Antiocheia'ya giderken bu kanyondan geçmiştir. Bu yüzden kanyon, hristiyanlar ve din turizmi için de kutsal yerlerden birisi sayılıyor. Her yıl ortalama 50 bin ziyaretçi ağırlayan Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, çevresindeki biyoçeşitlilik ve doğal yaşam alanı olması sebebi ile Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü bünyesinde koruma altına alınmıştır.

Flora ve fauna[değiştir | kaynağı değiştir]

Park içinde Pinus brutia ormanlarının yanı sıra Alnus glutinosa, Quercus cerris, Platanus orientalis, Juniperus spp., Juglans regia, Quercus coccifera, Ceratonia siliqua, Phillyrea spp., Laurus nobilis, Olea spp., Arbutus andrachne, Pistacia lentiscus, Styrax officinalis, Myrtus comminus, Crataegus monogyna, Paliurus spina-christii, Cistus spp., Spartium junceum, Hedera spp., Nerium oleander ve Pteridium aquilinum türleri bulunur.

Alan içinde gözlemlenen Accipiter nisus, Buteo rufinus, Falco tinnunculus, Apus apus, Merops apiaster, Dendrocopus sp., Riparia riparia, Hirundo rustica, Delichon urbica, Motacilla flava, Motacilla cinerea, Motacilla alba, Erithacus rubecula, Phoenicurus phoenicurus, Oenanthe hispanica, Turdus merula, Hippolais pallida, Hippolais olivetorum, Phylloscopus collybita, Muscicapa striata, Ficedula parva, Ficedula hypoleuca, Aegithalos caudatus, Parus ater, Parus caeruleus, Parus major, Sitta krueperi, Sitta neumayer, Tichodroma muraria, Lanius nubicus, Garrulus glandarius, Corvus corone, Passer domesticus, Fringilla coelebs, Carduelis carduelis, Carduelis spinus kuş türlerinden bazılarıdır.[3]

Aktivite[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, doğa ile iç içe yapısı, canlı habitatı ile birçok ağaç çeşidine, endemik türe ve yaban hayvanlarına ev sahipliği yapması yapmaktadır. Bu nedenle doğa severler tarafından çok sık ziyaret edilir. Kanyonda dinlenmek ve doğayı keşfetmek, doğa fotoğrafçılığı, doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı ve kampçılık gibi birçok aktivite yapmak mümkündür. Kanyonun içinden akan Göksu Irmağı kenarında bulunan restoranlarda yeme içme imkanı vardır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazılı Kanyona ulaşım için Isparta -Antalya yolu üzerindeki Sütçüler ilçesinden Kanyona Gider tabelalarını takip ederek kolayca ulaşılabilir. Yazılı Kanyon Tabiat Parkı Isparta Merkeze 67 km, Antalya merkeze ise 117 km mesafede bulunur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Yazılı Kanyon Tabiat Parkı - Isparta". 9 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2022. 
  2. ^ "Yazılı Kanyon Tabiat Parkı". e-yasamrehberi.com. 26 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2021. 
  3. ^ E. GÜNDOĞDU. ISPARTA ÇEVRESİNDEKİ BAZI KORUNAN ALANLARDA ORMAN KUŞLARI ÜZERİNE GÖZLEMLER. Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi Dergisi Seri: A, Sayı: 1, Yıl: 2002, ISSN: 1302-7085, Sayfa:83-100