Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ayvalık Adaları Tabiat Parkı
Ayvalık.jpeg
Harita
yes
Tür Tabiat parkı
Konum Ayvalık, Balıkesir, Türkiye
Yüzölçümü 17.950 Ha
Açılış 1995
İşletmeci Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü
Durum Faaliyette
Resmî site BALIKESİR ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Balıkesir ili, Ayvalık ilçe sınırlarında yer alan Ayvalık Adalarının 19 tanesini kapsayan tabiat parkı. Bakanlar Kurulunun 21 Nisan 1995 tarihli kararı ile oluşturulmuştur[1]. Park; 1.179 ha hazine arazisi, 1.930 ha orman, 872 ha özel mülk, 13.969 ha deniz olmak üzere 17.950 ha alana sahiptir.

Tabiat parkı tarihi ve kültürel değerleriyle tarih turizmi, bozulmamış geleneksel yapı tarzı ile kültür turizmi, restore edilmiş manastır ve kiliseleriyle inanç turizmi, kumsallar ve koylarıyla deniz turizmi, denizaltı çeşitlilik ve güzellikleriyle dalış turizmi, pek çok ada arasında yapılan tekne turları ile ilgi çekmektedir[2].

Ayvalık kıyılarını çevreleyen adalar bir iç deniz görüntüsü oluşturmaktadır. Ayvalık sahilleri korunaklı koy durumuna gelmektedir. Adalar ve çevresindeki deniz tabiat parkının en önemli peyzaj unsurudur. Bir bölümü aromatik, 5'i endemik, 752 bitki türü bulunmaktadır.

Tabiat alanının deniz kısmında yapılan araştırmada 671 denizel tür belirlenmiştir. Deniz suyu sıcaklığı kışın 5 °C, yazın 27 °C'dir. Tuzluluk 31,0 psu ile 39,0 psu arasındadır.

Park alanında bulunan adalar şunlardır: Cunda (Alibey) Adası, Çıplak Ada, Pınar (Mosko-Kılavuz) Ada, Yellice (Poyraz) Ada, Güneş Adası, Kız Adası, Maden (Pirgos) Adası, Yumurta (Doğu) Adası, Kara Ada, Balık Adası, Hasır Adası, Güvercin Adası, Küçükmaden Adası, Taşlı Ada, Yalnız Ada, Yelken (Ayiyalo) Adası, Yuvarlak Ada, Yumurta (Batı) Adası, Göz Adası.

Sorunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarım faaliyetlerinin kirliliği, kaçak balık avı, yeraltı sularının yoğun kullanımı, plansız turizm faaliyetleri, şehirsel kirli suların denize boşaltılması, sulak alanların yık edilmesi, adalara hayvan bırakma alanda görülen başlıca sorunlardır. Çevre yerleşim yerlerindeki yapılaşma koruma alanını tehdit eder boyutlardadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Denizel Biyolojik Çeşitlilik Çalışması Final Raporu" (PDF). Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. 2013. 1 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Kasım 2016. 
  2. ^ EFE, Prof. Dr. Recep ve ark. "Türkiye Turizm Politikaları ve Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Uzun Devreli Gelişme Revizyon Planına Eleştirisel bir Yaklaşım". Erişim tarihi: 11 Kasım 2016.