Ballıkayalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ballıkayalar Tabiat Parkı
yes
Konum Tavşanlı, Gebze, Kocaeli
Resmî site http://ballikayalar.tabiat.gov.tr/

Ballıkayalar, Kocaeli'nin Gebze ilçesi Tavşanlı köyü yakınlarında kayalık kanyon vadi. Tabiat parkı statüsündedir.[1]

Eski zamanlarda yüksekteki kaya boşlukları kovan yeri olarak kullanıldığından Ballı Mağaralar, Bal Mağaraları, Bal Kayaları isimleri kullanılmış, en son Ballı Kayalar adını almıştır. 40–80 m arasında değişen uzunluk ve yaklaşık 2 km uzunluğa sahip bir vadidir. Vadiyi Ballıkaya Deresi oluşturmuştur. Dere şelaleler ve suların göllendiği dev kazanları oluşturmuştur[2].

Orta Trias yaşlı kireçtaşları 200 milyon yıl içinde akarsular tarafından işlenerek kanyon vadi oluşmuştur. Kanyon vadi, şelale, devkazanları, mağaralar, kovuklar, bitki örtüsü parkın ana değerlerini oluşturur. İzmit Körfezinin 6,5 km kuzeyinde yer alır. En yüksek noktaları Topluca Tepe (280 m) ve Düzmeşe Tepe'dir (224 m). Büyüklüğü 6.029,73 dekardır. Doğal bitki örtüsünü, çalılık, baltalık meşe, psödomaki ve makiler oluşturur.[3]

Türkiye'de kaya tırmanışı sporunun başladığı yerdir. Tırmanış yapılan rotalar ilk olarak 1970'li yıllarda açılmıştır. İstanbul'a yakınlığı nedeniyle, tırmanışçılar buraya rağbet ederler. Vadinin kuzey-güney doğrultusunda olması nedeniyle, günün farklı saatlerinde bazı kayalar gölgede kalır. Böylece tırmanışçılar sıcak günlerde bile rahat tırmanma imkânı bulur.

Tırmanışçılar dışında Ballıkayalar piknikçilerin de rağbet ettiği bir parktır. Ayrıca yüzme sporu için müsait olan tatlı su gölcüğü bulunan bölgede kaya atlayışı da yapılır.

İstanbul'a 50 km, Gebze'ye 10 km uzaklıktadır. Tabiat alanı içinden İstanbul'a yeni bir yol yapılması düşünülmektedir[4].

BALLIKAYALAR4.jpg
BALLIKAYA1.jpg
BALLIKAYALAR5.jpg

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2018. 
  2. ^ ÇAĞLAR, Nadiye. "İstanbul'a 45 dakika uzaklıktaki cennet: Ballıkayalar". Hürriyet (gazete). 5 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2018. 
  3. ^ ZENCİRKIRAN, Murat ark. "Ballıkayalar ve Beşkayalar (Kocaeli) Tabiat Parkları Peyzaj ve Rekreasyon Değerleri Üzerine Bir Araştırma". U. Ü. ZİRAAT FAKÜLTESİ DERGİSİ. 27 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2018. 
  4. ^ "İstanbul trafiğini rahatlatacak yeni yol geliyor!". Haber7.com. 27 Ekim 2018. 27 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2018.