Abant Gölü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Abant Gölü
Panorama görünüm
Harita
Havza
KonumMudurnu, Bolu, Türkiye
Koordinatlar40°36′20″K 31°16′49″D / 40.60556°K 31.28028°D / 40.60556; 31.28028
Genel bilgiler
Akarsu (giden)Devrek çayı
Göl türüHeyelan set gölü
Yüzölçümü1,28 km2 (0,49 sq mi)
En derin noktası18 m (59 ft)
Yüzey rakımı1.350 m (4.430 ft)
ÖzelliklerAbant Gölü Millî Parkı içinde
Wikimedia Commons
Türkiye üzerinde Abant Gölü
Abant Gölü
Abant Gölü (Türkiye)
Abant gölü
kış mevsimi
Bitki örtüsü

Abant Gölü, Mudurnu ilçesine bağlıdır. Bolu'nun 35 kilometre güney batısında bulunan, yaklaşık 1350 metre yükseklikte ve alanı 125 hektarı bulan bir heyelan set gölüdür. Suları tatlı olan gölün, en derin yeri 18 m'dir.

Abant Gölü ve çevresi 9 Haziran 2022'de millî park olarak belirlenmiş,[1] Abant Gölü Millî Parkı, Türkiye'nin 48. millî parkı olmuştur.

Oluşumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Abant Gölü yeraltında meydana gelen tektonik çöküntüler sonucunda büyük taş bloklarının vadiyi doldurmasıyla oluşmuştur. Deniz seviyesinden yüksekliği 1328 m. yüzey genişliği 1.25 km² olup maksimum 18m. derinliktedir. Tektonik kökenli göl Kuzey Anadolu fay hattında bulunmaktadır. Abant Gölü’nü dağlardan gelen kar suları ve bir iki küçük dere beslemektedir. Gölden dışarı taşan temiz ve doğal su Dirgene Çayı’dır (Atıcı ve Obalı 2002). Abant Gölü çevresinde sıralanan dağların zirveleri tabiat parkının sınırlarını oluşturmaktadır. Tabiat parkının en yüksek noktası 1794m. ile Erenler Tepesi iken en düşük noktası 1328m. ile Abant Gölü seviyesidir (OBM,1991). Abant gölü kış aylarındaki hızlı hava soğumaları nedeni ile kıyıdan başlayarak tamamen donmaktadır[2]

Temel Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Abant Gölü, Batı Karadeniz bölümü dağlarının ikinci sırasını oluşturan, Abant ve Keremali dağları üzerinde yer alır. Abant Deresinin, vadisinde oluşan bir heyelan gölü oluşturmuştur. Göl çevresinde 1400-1700 metrelere varan tepeler yer alır. Gölden çıkan fazla sular Abant Deresi ile Bolu Çayına dökülür. Göl birkaç kaynak suyu, iki-üç kısmen devamlı olan akarsu ve özellikle de kar ve yağmur suları ile beslenmektedir. Göl ve çevredeki 1196 hektarlık alan Tabiat Parkı olarak işletilmektedir. Göl derinliklerinin görülebileceği kadar durudur.

Doğal Yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Çevrede şu hayvanlar yaşamaktadır: Yabandomuzu, tavşan, karaca, ayı, tilki, yaban ördeği, keklik ve yaban güvercini. Gölden çıkan ve Abant Alabalığı olarak bilinen endemik balık, literatüre Salmo trutta abanticus olarak girmiştir.

Göl çevresinde yayla olarak kullanılan açık alanlar da olsa, gür ormanlar da yer alır. Köknar, çam, meşe, kayın, gürgen, kestane, yabani meyve ağaçları zengin bir bitki örtüsü oluşturur. Göl kıyılarda sarı ve beyaz nilüferler su yüzeyini kaplarlar.

Alan Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Abant gölü İstanbul-Ankara karayoluna oldukça yakın olması nedeniyle yoğun olarak kullanılmaktadır. Gölün etrafında oteller ve restoranlar mevcuttur. Göl çevresi eğlence, dinlenme, spor, avcılık ve piknik yapmaya uygundur. Kamp alanları mevcuttur. Gölü çevreleyen asfalt yol gezinti amacıyla kullanılır. Dört adet günübirlik piknik alanı yer alır. Samat yaylası yakınlarında günde 330 çadırın kullanabileceği kamp alanı bulunur.

Çevredeki alıç, böğürtlen, kuşburnu, çilek, mantar ve dağ çilekleri gibi bitkilerden yararlanılır. Göl çevresinde alabalık ve geyik üretim istasyonları yer alır. Alabalık yavruları göle bırakılır. Geyikler yetiştikten sonra doğaya bırakılır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul-Ankara arasındaki D-100 karayolunun 203. km'sinden ayrılan Ömerler köyü sapağından, 22 km'lik asfalt yolla ulaşılmaktadır. Taşkesti beldesi içinden ayrılan yolla, Abant'a ulaşmak mümkündür. Bu yol yeni asfaltlanmış olup, güneybatı yönünden alana ulaşım sağlar. Nallıhan, Mudurnu üzerinden güneyden göl alanına ulaşılır. Gölün bazı merkezlere uzaklığı şu şekildedir;, İstanbul 258 km, Ankara 225 km, Düzce 60 km, Bolu 33 km, Mudurnu 20 km. Abant gölünün Ankara'ya yaklaşık uzaklığı 2 saat kadardır.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Abant Gölü panorama, Haziran 2014 Abant Gölünde nilüferler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Cumhurbaşkanı Kararı/Karar sayısı 6724" (PDF). 9 Haziran 2022. 12 Haziran 2022 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
  2. ^ T., O., Obalı. 2002. Yedigöller ve Abant Gölü (Bolu) Fitoplankton’unun Mevsimsel Değişimi ve Klorifilit-a Değerlerinin Karşılaştırılması. E.Ü. Su Ürünleri Dergisi. Cilt:19. Sayı (3-4):381-389, İzmir

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Lake Abant ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur