Birinci Göktürk-Sasani Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Birinci Göktürk-Sasani Savaşı
Göktürk-Sasani Savaşları
Tarih588-589
Bölge
Sonuç Kesin Sasani zaferi [1]
Coğrafi
Değişiklikler
Sasaniler, Belh'i ve Akhun topraklarını aldı
Taraflar
Derafsh Kaviani.png Sasani İmparatorluğu Gok1.png Göktürk Kağanlığı
Ak Hun İmparatorluğu bayrağı.jpg Ak Hun İmparatorluğu (beylikler)
Komutanlar ve liderler
Derafsh Kaviani.png Behram Çubin Gok1.png Baga Kağan
Güçler
320,000 [2] 300,000[2]


Birinci Göktürk-Sasani Savaşı (588) Sasaniler ile Batı Göktürk Kağanlığı arasında yapılmıştır.

Türklerin yanında başta Akhunlar olmak üzere vassalları da yer almıştır. İki devlet arasındaki çatışmalar Türkler tarafından İran ülkesi istila edilerek başlamıştır. Peçenek (Oğuz Türk boyu)-Sasani iş birliği sonucunda Göktürk istilaları durdurulmuştur.

Behram Çubin ve Baga Kağan (İran'da Sava Şah olarak bilinir) arasında çatışma

558 senesinde Sasani hükümdarı I. Hüsrev, Akhunlulara son vermek gayesiyle Onoklarla ittifak yaptı. Bu başarılı harekât sonucu Ceyhun nehrinin kuzeyi Türklerin, güneyi ise Sasanilerin kontrolü altına girdi. Buna rağmen Türkler 580'li yılların başından 558 senesine kadar İpek Yolu üzerinde vassalları Akhunlarla birlikte akınlarda ve yağmalarda bulundular.

Bunun üzerine Sasaniler ünlü komutanları Behram Çubin'in önderliğinde seçkin bir ordu oluşturmaya başladılar. (Bu sırada Sasani tahtında IV. Hürmüz bulunmaktadır) Tarihçi Şahbazi'ye göre Behram Çubin'in ordusu 12000 kişilik seçkin Fars askerlerinden müteşekkildi. Müttefik Türk ordusunun kumandanlığını ise Ch'u-lo-hou üstlenmişti. Yapılan savaşların zaferlerinin sahiplerinin kesinliği hakkında bir bilgi yoktur. Sasaniler Gök-Türk'lerin istilalarını durdurması sonucu sırasıyla Balkh'ı (Bactra) ve Herat'ı ele geçirdiler. Çin kaynaklarında adı Ch'u-lo-hou olarak bilinen Batı Türk Kağanı Doğu Göktürk'lere düzenlediği bir sefer sonucunda ölmüştür.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Iranica Online
  2. ^ a b Şakirov, Kutlukhan; Aslan, Adnan (2014). Timurun Günlügü (4. bas.). İnsan Yayınları. s. 101. ISBN 978-975-574-534-3. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Kaveh Farroukh, Sassanian Elite Cavalry AD 224-642
  • Timur, Tüzükât-ı Timur