Bilge Kutluk Tengri Kağan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tengri Kağan
Eski Türkçe: Old Turkic letter N1.svgOld Turkic letter G1.svgOld Turkic letter Q.svg Old Turkic letter I.svgOld Turkic letter R2.svgOld Turkic letter NG.svgOld Turkic letter T2.svg
Çince: 阿史那骨咄葉護
İkinci Göktürk Kağanlığı'nın VI. kağanı
Eski Türkçe: Old Turkic letter Q.svgOld Turkic letter O.svgOld Turkic letter L1.svgOld Turkic letter T1.svgOld Turkic letter O.svgOld Turkic letter Q.svg Old Turkic letter A.svgOld Turkic letter G2.svgOld Turkic letter L2.svgOld Turkic letter I.svgOld Turkic letter B2.svg (Bilge Kutluk)
Hüküm süresi 739 – Temmuz 741
Önce gelen Yollıg Kağan
Sonra gelen Ozmış Kağan
Ölüm Temmuz 741
Ordu Balık
Çocuk(lar)ı Yü-chü-kung Hatun
Hanedan Aşina
Babası Bilge Kağan
Annesi Pofu Hatun
Dini Tengricilik

Bilge Kutluk Tengri Kağan ya da kısaca "Tengri Kağan" (Eski Türkçe: Old turkic letter N1.pngOld turkic letter G1.pngOld turkic letter Q.png : Old Turkic letter I.svgOld Turkic letter R2.svgOld Turkic letter NG.svgOld Turkic letter T2.svg), İkinci Göktürk Devleti'nin altıncı kağanıdır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilge Kağan'ın oğullarından biri olan Bilge Kutluk Kağan, Yollug Tigin'in kardeşidir. Yollug Tigin'in ölümünden sonra tahta geçmiştir. Tahta geçiş tarihi tam olarak bilinememektedir. Ancak, kardeşinin ani ölümü karşısında küçük yaşta tahta geçtiği için ülkeyi daha çok annesinin yönettiği bilinmektedir.[1] Bu durum II. Göktürk Kağanlığı'nın gücünü azaltmıştır. Bu dönemde, boylar Tengri Kağan'a isyan etmiş ve merkezi idare gittikçe zayıflamıştır. Tonyukuk'un kızı olan annesinin çabaları da ülkenin parçalanmasını engelleyememiştir. 742'de iç karışıklıklar iyice artmış; Basmiller, Karluklar ve Uygurlar birleşerek, Basmil liderini kağan ilan etmiştir. Bu karışıklıklar sonucunda, Tengri Kağan öldürülmüş, isyancılar, başa geçirdikleri Basmil liderine de ayaklanmıştır. Böylece gücü Uygurlar ele geçirmiştir. 745'te Göktürk Kağanlığı yıkılarak Uygur Devleti kurulmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bauer, Susan Wise (2010). The History of the Medieval World: From the Conversion of Constantine to the First Crusade. W. W. Norton & Company. s. 238. ISBN 978-0-393-05975-5.