Bilge Kutluk Tengri Kağan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tengri Kağan
Eski Türkçe: 𐱅𐰭𐰼𐰃 𐰴𐰍𐰣
Çince: 阿史那骨咄葉護
İkinci Göktürk Kağanlığı'nın VI. kağanı
Eski Türkçe: 𐰋𐰃𐰠𐰏𐰀 𐰸𐰆𐱃𐰞𐰸 (Bilge Kutluk)
Hüküm süresi 739 – Temmuz 741
Önce gelen Yollıg Kağan
Sonra gelen Ozmış Kağan
Ölüm Temmuz 741
Ordu Balık
Çocuk(lar)ı Yü-chü-kung Hatun
Hanedan Aşina
Babası Bilge Kağan
Annesi Pofu Hatun
Dini Tengricilik

Bilge Kutluk Tengri Kağan ya da kısaca "Tengri Kağan" (Eski Türkçe: 𐱅𐰭𐰼𐰃 𐰴𐰍𐰣), İkinci Göktürk Devleti'nin altıncı kağanıdır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilge Kağan'ın oğullarından biri olan Bilge Kutluk Kağan, Yollug Tigin'in kardeşidir. Yollug Tigin'in ölümünden sonra tahta geçmiştir. Tahta geçiş tarihi tam olarak bilinememektedir. Ancak, kardeşinin ani ölümü karşısında küçük yaşta tahta geçtiği için ülkeyi daha çok annesinin yönettiği bilinmektedir.[1] Bu durum II. Göktürk Kağanlığı'nın gücünü azaltmıştır. Bu dönemde, boylar Tengri Kağan'a isyan etmiş ve merkezi idare gittikçe zayıflamıştır. Tonyukuk'un kızı olan annesinin çabaları da ülkenin parçalanmasını engelleyememiştir. 742'de iç karışıklıklar iyice artmış; Basmiller, Karluklar ve Uygurlar birleşerek, Basmil liderini kağan ilan etmiştir. Bu karışıklıklar sonucunda, Tengri Kağan öldürülmüş, isyancılar, başa geçirdikleri Basmil liderine de ayaklanmıştır. Böylece gücü Uygurlar ele geçirmiştir. 745'te Göktürk Kağanlığı yıkılarak Uygur Devleti kurulmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bauer, Susan Wise (2010). The History of the Medieval World: From the Conversion of Constantine to the First Crusade. W. W. Norton & Company. s. 238. ISBN 978-0-393-05975-5.