Ben & Jerry's

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ben & Jerry's
KurucuBen Cohen, Jerry Greenfield
Genel merkezi
ÜrünDondurma, pasta, yoğurt, dessert
SahibiUnilever
Web sitesiResmi sitesi

Ben & Jerry's, "Ben & Jerry’s Homemade Holdings, Inc." şirketine ait dondurma, pasta ve şerbet markasıdır. Ayrıca dondurma dükkanı ve fast food restoranı zinciridir. Genel merkezi Vermont'ta olan şirketin fabrikası Waterbury, Vermont'ta bulunuyor. 2000 yılından bu yana şirket Unileverin bünyesindedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirket 5 Mayıs 1978 yılında 2 arkadaş ve eskiden hippi hayat tarzı sürmüş Ben Cohen ve Jerry Greenfield tarafından yaratıldı. Onlar Pennsylvania Üniversitesinde dondurma yapımı üzere uzaktan eğitim alıyordular. Onlar 12.000 $ yatırım yaparak Burlington, Vermont'ta eski benzin istasyonu binasında bir dondurma kafesi açtı. Para kazanarak uzun menzilli yük yapmak için bir kamyon satın aldılar. Kafeterya hızla kentte popülerlik kazandı.

1980 yılında, onlar Burlington'da "South Champlain Street"de bir oda kiraladı ve satışı için dondurma paketi üretmeye başladılar. 1981 yılında onlar Shelburnede ilk marka mağazalarını açtılar. 1984 yılında Ben & Jerry dondurmaları Vermont dışında satmaya başladı. Häagen-Dazs şirketi Ben & Jerry ürünlerinin Boston'da yayılmasına engel olmaya çalıştılar. Cohen ve Greenfield iki dava açmış ve her ikisini kazandılar. Onlar 1985 yılında Ben & Jerry Hayırsever Vakfını kurmuşlar. 1988 yılında şirketin kurucuları başkan Ronald Reagan'ın sunduğu "ABD Küçük İşletmeler Temsilcisi" yıllık ödülünü kazandılar.

Ben & Jerry's dünyada

2000 yılı Nisan ayında şirket Unilevere satıldı. Cohen ve Greenfield şirketin yöneticiliyinde kalmaya devam etdiler.[1]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Eylül 2000 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]