İçeriğe atla

Battlestar Galactica (dizi, 1978)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Battlestar Galactica
Battlestar Galactica başlangıç jeneriği
FormatBilimkurgu
Askerî bilimkurgu
BaşrolRichard Hatch
Dirk Benedict
Lorne Greene
John Colicos
Maren Jensen
Noah Hathaway
Jane Seymour
Herb Jefferson, Jr.
Tony Swartz
Laurette Spang
Terry Carter
Ed Begley, Jr.
Rick Springfield
Anne Lockhart
David Greenan
Sarah Rush
Ülke ABD
Bölüm sayısı24 (bölümleri listesi)
Yapım
Gösterim süresiher bölüm yaklaşık 45 dakika
Yayın bilgileri
KanalABC

Türkiye Gösterimi:
TRT (1981-1982)
Show TV (1992)
Yayın tarihi17 Ekim 1978 - 20 Nisan 1979
DurumuDurduruldu
Kronoloji
Sonra gelenGalactica 1980

Battlestar Galactica, 1978'de yapımcılığını Glen A. Larson'un yaptığı ve Lorne Greene, Richard Hatch ve Dirk Benedict'in başrollerinde oynadığı ABD askerî bilimkurgu televizyon dizisi.

Yapım Aşamaları ve İptali

[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazar ve yapımcı olan Glen A. Larson yıllardır içinde ukte kalan bilimkurgu projesini hayata geçirmek istedi ve televizyon şirketlerine senaryosunu kabul ettirebilme çabasına girdi. Larson, eski Yahudi metinleri, Mısır mitolojisi, Roma İmparatorluğu ve İncil'den esinlendi. Böylece 12 Koloniler ortaya çıktı. 70'li yıllarda yazar Erich von Däniken'in kitaplarında piramitlerin dünya dışı zeki yaşam tarafından inşa edildiği ve bu yaşam formunun dünyaya geri dönebileceği teorisi birçok tartışmaya yol açmış ve bilim adamları tarafından reddedilse de popüler bir fenomen olmuştu.

Larson için artık sıra ekibi toplamaya gelmişti. Kaliteli görsel efektler filmin en önemli ürünü olacaktı. Bu yüzden dönemin en iyi efekt uzmanlarına gitmesi gerekiyordu. Star Wars'un görsel efektçisi John Dykstra ve uzay gemilerinin konsept çizeri Ralph Mcquarrie kadroya girdi. Oyuncu seçimine gelindiğinde ilk olarak Adama karakteri için arayışa geçildi. Ünlü aktör Lorne Greene'in Bonanza dizisindeki Ben Cartwright performansı Adama karakteriyle benzerlikler taşıyordu ve kısa süre içerisinde anlaşma sağlandı.

Apollo karakteri içinse San Fransisco Sokakları dizisinden bilinen Richard Hatch ile anlaşıldı. Richard Hatch daha önce Star Wars’taki Luke Skywalker karakteri için seçmelere katılmış ve finallere kadar kalmıştı.

Apollo'nun yanında farklı bir karaktere sahip Starbuck karakterini arayışa geçildi. Bu karakter için ilk olarak Don Johnson düşünülmüştü, ancak daha sonra, Türk izleyecilerinin A Takımı dizisinde “Face” olarak tanıdığı Dirk Benedict'te karar kılındı. Bir ilginç nokta ise gerçek hayatta sürekli puro içen Benedict’in en sonunda Starbuck karakterinde de sürekli puro içmesinin eklenmiş olmasıydı.

Sıra düşmana gelmişti. Saylonlar 12 kolonilerin ezelden beri en büyük düşmanları olacaktı. Uzun süren çalışmalar sonunda Glen A. Larson göz kısmında sağdan sola hareket eden kırmızı ışık topu konusunda karar kıldı. Hatta onu o kadar beğendi ki ileriki yıllarda çekeceği Kara Şimşek adlı dizide Kitt adlı arabanın önünde de bunu kullandı. İlerleyen yıllarda hareket eden kırmızı ışık Kitt'e mal olsa da atası Saylonlardı.

Dizi daha başlamadan Star Wars konusunda başı derde girdi. George Lucas'ın geçici olarak da olsa ikna edilmesine rağmen 20th Century Fox Universal Studios’u Star Wars'u çalmakla suçlamaya başlamıştı. O dönemde dizi ekibinin tek istediği pilot bölümü yayınlayıp insanların beğenisine sunmak, böylece dizinin farklı olduğunu gösterebilmekti. Diledikleri gerçekleşti.

Dizinin pilot bölümü aynı yeni dizideki mini seri gibi film olarak tasarlanmıştı. Dönem için çok büyük bir bütçeye sahip olan diziye ek gelir getirmek amacıyla Universal Pictures, pilot bölümünü film olarak home video versiyonunu dünya pazarına sundu. Pilot bölüm 65 milyon seyirciye ulaştı.

İlk başta işler gayet iyi gidiyordu. Hayranların sayısı giderek artıyordu. İlerleyen bölümlerde ratingler düşmeye başlamıştı.

Aslında yeni başlayan bir dizi için yüksek seviyedeydi ama televizyon tarihinin en pahalı dizisi olması, iyiyi yeterli kılmıyordu, en iyi olmak zorundaydı. Kimi zaman bütçe ve her hafta özel efektleri yetiştirme sıkıntısıdan bazı uzay sahneleri tekrar tekrar kullanılıyordu. Öyle ki aynı sahne aynı bölümde bile birkaç kez kullanılıyordu. Larson ratingleri arttırabilmek ve daha fazla kitleye hitap etmek için ünlü konuk oyuncuları diziye eklemeye başladı. Bunlardan biri dönemin popüler oyuncularından Llyod Bridges'di. Bridges, Uzay Yolu'ndaki James Kirk karakterini, bilimkurguya sıcak bakmadığı için daha önce reddetmişti. Ama Galactica'da, Pegasus’un komutanı Cain olarak yer aldı. Bu sırada ikna edildiği düşünülen George Lucas, Universal’a dava açılması için 20th Century Fox’u ikna etti. Star Wars'tan çalındığını düşündüğü tam 83 madde vardı ve bunların hepsi de görsel metaryeller değildi. Örnek olarak Starbuck ve Apollo arasındaki ilişkinin Luke Skywalker & Han Solo karakter ilişkisinden çalındığını iddia ediyordu. Ratinglerle başı derde giren Galactica ekibi bir de uzun sürecek bu dava ile uğraşmak zorunda kalacaktı.

1979 yılına gelindiğinde dizinin ilk sezonunun da sonları yaklaşıyordu. Dizi ratinglerde ilk 20'deydi ama bu hâlâ yeterli değildi. Yine de aşırı hayranlık derecesine sahip bir kitleye ulaşmıştı ve çizgi roman, kitap ve koleksiyon figürleri önemli bir ek gelir getiriyordu.

Bunlara ek olarak birkaç bölüm birleştirilip yeniden kurgulanarak Mission Galactica : Cylon Attack adında ek bir film daha yapıldı. Sezon sonuna gelindiğinde ABC kanalı diziyi iptal etmişti. Son bölümde dünyadan gelen bir radio sinyali yakalayan (Apollo 11'in sesleri) Galactica dünyayı bulamadan dizi bitiyordu. Dizi Gizli Dosyalar yayınlanana kadar televizyon tarihinin en çok izlenen bilmi kurgu dizisi olmasına rağmen, bölüm başına 1 milyon dolarlık bütçe kanal ve şirket tarafından gereksiz bulunmuştu.

Ekip için en acı kısım ise Lucas'la Fox'un açtığı davanın Federal Mahkeme tarafından düşürülmesi ve iki yapımın tamamen birbirinden farklı olduğuna karar verilmesiydi.

Tek olumsuz durum John Dykstra için gerçekleşmişti. Lucas, Galactica'da görev yapan Dykstra'yı kovmuş ve Star Wars’un devamı olan İmparator/Empire Strikes Back filminde ona görev vermemişti. Neticede yapımcılar davadan aklanmışlardı ama artık dizi ortada yoktu.

Savaş Yıldızı Galactica dizisinin açılışında, tarih kayıtlarına göre 7000 yılına ulaşmış olan uzak bir galaksideki insanoğlundan bahsetmektedir. Eski tarihi yazıtlara göre, çoklu yıldız sisteminde bulunan 12 gezegende yaşayan 12 koloni, Kobol isimli gezegenden gelmişlerdir.

13.Koloni ise yıldızları aşıp Dünya isminde başka bir gezegene yerleşmişlerdir. Dizide geçen koloni zamanına göre, Dünya, hakkında az şey bilinen bir efsanedir. Geçen 1000 yıl içinde, insanoğlu Saylonlar ile hep savaşmıştır.

Koloniler, 12 koloni temsilcisi ve başında bir başkanın bulunduğu 12’ler meclisi tarafından yönetilmektedir. Koloniler, Saylonlara karşı askeri savunma olarak Savaş Yıldızı isimli gemileri yerleştirmiştir.

Her ne kadar ilk başta söylenmese de Savaş Yıldızı Pegasus ve 5.Donanma (Komutan Cain) 2 sene önce Molocay Savaşı’nda öldüğü sanılmaktadır.

12’ler meclisi üyesi olan Baltar, Saylonlular ile bir barış anlaşması yaptığını söyleyerek tüm meclis ve başkan Adar dahil olmak üzere herkesi Saylonluların lafına inandırır ancak Savaş Yıldızı Galactica’dan Komutan Adama sessiz de olsa bu olaya tepki verir ve karşı çıkar.

Barış maskesi adı altında, Saylonlar, tüm koloni askeri savunma araçlarına saldırır ve yok eder ancak Galactica kurtulur ve geri çekilir. Aynı esnada korumasız olan siviller, Saylonluların istilasına uğrar.

Baskın ve güçlü olan Saylon kuvvetlerine karşı savunma kabiliyeti olmadığını gören Komutan Adama, hayatta kalmayı başaran kolonilerden 220 gemilik bir grubu korumasına alarak 13.Koloninin yeri olan Dünya gezegenini aramaya çıkarlar.

Saylonların Lideri, Baltar’a görevini tamamlaması gerektiğini yani kalan tüm insanların yokedilmesini emreder. Bunun için kendisine Saylon Anagemisi tahsis eder. Böylece, hayatta kalan Kolonilerin bir yandan Dünya’yı bulmak için yaptıkları yolculuk diğer yandan Baltar ve Saylon güçlerinden kaçma serüvenleri başlar.

Dizi 1978–1979 yıllarında sadece bir sezon sürmesine rağmen, kült bir yapım hâlini aldı ve birkaç kitap yazılarak karakterlerin bilinirliğini korudu.

İptal edildikten sonra, 1980'de hikâye Galactica 1980 dizisindeki Komutan Adama, Albay Boomer, Yüzbaşı Troy (Boxey'in büyümüş hali) karakterleri ile devam etti.

2004'te Sci-Fi Channel tarafından dizinin yeni nesil versiyonu Battlestar Galactica çekildi.

2009'da Universal, hikâyenin bu versiyonuna dayalı olan bir film hazırlıkları olduğunu duyurdu.[1] Bu film 2004 yeni çekiminin dışında kalarak, 1978 versiyonunun tam tasarımı olarak değil, paralel bir versiyonu olacağı belirtildi.[2] Yeni nesil serinin yönetmeni Bryan Singer ile[3] orijinal serinin yaratıcısı Larson arasında proje ilerlemektedir. Ağustos 2009'da senaryonun daha tamamlanmadığı ve filmin 2011 tarihinde çıkacağı açıklanmasına karşın henüz somut gelişme olmamıştır.

Sezon 01: Savaş Yıldızı Galactica (Battlestar Galactica) (1978–79) [4]
Bölüm Orijinal adı Yönetmen Senaryo Orijinal yayın tarihi Konu
S01B01 "Saga of a Star World" Richard A. Colla Glen A. Larson 17.09.1978 On İki İnsanlık Kolonisi Saylon tiranlığının sinsi saldırısıyla yok edildikten sonra, son kalan Battlestar Galactica, efsanevi Dünya gezegenini bulmak için umutsuz bir arayışa giden derme çatma bir kaçak filoya liderlik etmektedir.
S01B02 "Lost Planet of the Gods" Part 1 Christian I. Nyby II Glen A. Larson, Donald Bellisario 24.09.1978 Çok sayıda Koloni Savaşçısı ciddi bir enfeksiyon kapınca Apollo ve Starbuck, savaş görevi için Viperları uçurmak için bir dizi kadın mekik pilotunu eğitmek zorundadır.
S01B03 "Lost Planet of the Gods" Part 2 Christian I. Nyby II Glen A. Larson, Donald Bellisario 01.10.1978 Uzayda büyük bir boşluğu geçtikten sonra, Galactica ve mülteci filosu, türlerinin ana gezegeni Kobol'u keşfeder.
S01B04 "The Lost Warrior" Rod Holcomb Donald Bellisario

Herman Groves

08.10.1978 Apollo, dört Saylon savaşçısı tarafından takip edildikten sonra Equellus gezegeni gibi Vahşi Batı'ya düşer. Apollo, Vella adında bir dul kadın ve oğlu Puppis tarafından ele geçirilir.
S01B05 "The Long Patrol" Christian I. Nyby II Donald Bellisario 15.10.1978 Starbuck'ın yakın zamanda yeniden açılan lüks yolcu gemisi Rising Star'da Cassiopeia ve Athena ile planlanmamış çifte randevusu, geniş bir asteroit toz alanının diğer tarafındaki uzak bir güneş sisteminde insan hayatını gösteren uzun menzilli bir sinyal yakalandığında kesintiye uğradı.
S01B06 "Gun on Ice Planet Zero" Part 1 Alan J. Levi Donald Bellisario, Glen A. Larson & Michael Sloan

John Ireland, Jr.

22.10.1978 Çoğunlukla hükümlülerden oluşan özel bir görev gücü, Koloni Filosu'nun yolundaki Aracta gezegeninde saylon tarafından işletilen dev bir pulsar topunu imha etmek için gönderilir.
S01B07 "Gun on Ice Planet Zero" Part 2 Alan J. Levi Donald Bellisario, Glen A. Larson & Michael Sloan

John Ireland, Jr.

29.10.1978 Apollo ve mahkûm uzmanlardan oluşan ekip, Ravashol Pulsar'ı havaya uçurmak için karlı dağa meydan okurken suçlular kaçışlarını planlar. Starbuck da gidip Cree'yi kurtarmaya kararlıdır, ancak Theta klonları, yaratıcılarının silahının yok edilmesine karşı çıkar.
S01B08 "The Magnificent Warriors" Christian I. Nyby II Glen A. Larson 12.11.1978 Bir Saylon saldırısı filonun yiyecek tedarikini yok ettiğinde, Adama ve diğerleri, eski tanıdıklarla ve tahıl zengini, ancak politik olarak çalkantılı bir gezegenin sakinleriyle belirli tavizler üzerinde anlaşmak zorundadır.
S01B09 "The Young Lords" Donald Bellisario Donald Bellisario, Frank Lupo & Paul Playdon 19.11.1978 "Atilla" gezegenine sert iniş yapan Starbuck, kalelerini, gezegenlerini ve babalarını Saylonlardan kurtarmaya çalışan bir grup genç kardeşle arkadaş olur.
S01B10 "The Living Legend" Part 1 Vince Edwards Glen A. Larson & Ken Pettus 26.11.1978 Galactica, daha önce yok edildiği düşünülen Battlestar Pegasus ile yeniden bir araya gelir. Hain insan Baltar yıkıcı bir saldırı başlatana kadar başarılı ama kibirli Komutan Cain ve komutan Adama arasında filoda bağlılık konusunda bölünme yaşanır
S01B11 "The Living Legend" Part 2 Vince Edwards Glen A. Larson & Ken Pettus 03.12.1978 Çok ihtiyaç duyulan yakıtı elde etmek için Galactica ve Pegasus, Saylonlara yapılan cüretkar bir saldırıda güçlerini birleştirir. Pegasus, Saylon kuvvetlerinin göbeğine dalar ama saldırıdan sonra ya yok edilir ya da "hareket halinde kaybolur".
S01B12 "Fire in Space" Christian I. Nyby II Jim Carlson & Terrence McDonnell

Michael Sloan

17.12.1978 Galactica, ana köprüye ve bir iniş doklarına intihar dalışları yapan Saylonlular tarafından sıkıştırılır. Adama ciddi şekilde yaralanır ve gemi alevler içindeyken Boomer ve Athena, gençleştirme merkezinde bir grup kurtulana liderlik eder
S01B13 "War of the Gods" Part 1 Daniel Haller Glen A. Larson 14.01.1979 Viperlar rutin devriyedeyken kaybolmaya başlar ve gizemli parlak ışıklar Galactica'nın etrafında müthiş bir hızla geçer. Ürkütücü, kırmızı parlayan bir gezegende, görünüşe göre büyük bir felaketten kurtulan tek kişi olan esrarengiz Kont İblis (Patrick McNee) bulunur.
S01B14 "War of the Gods" Part 2 Daniel Haller Glen A. Larson 21.01.1979 Her zaman gizemli parlak ışıklardan kaçınan Kont İblis, çekiciliğini ve doğaüstü güçlerini Adama'dan filonun kontrolünü ele geçirmek için kullanır.
S01B15 "The Man with Nine Lives" Rod Holcomb Donald Bellisario 28.01.1979 Eski bir dolandırıcı, Starbuck'la karşılaşır ve onun babası olduğunu öne sürer.
S01B16 "Murder on the Rising Star" Rod Holcomb Donald Bellisario,

Jim Carlso,

Terrence McDonnell,

Michael Sloan

18.02.1979 Starbuck, bir spor rakibini öldürmekle suçlanır. Apollo, Baltar'dan şüphelenir, ancak Adama, Apollo yapmadığına dair bir kanıt bulana kadar Starbuck'ı suçlamayı ve onu cinayetten yargılamayı kabul eder.
S01B17 "Greetings from Earth" Rod Holcomb Glen A. Larson 25.02.1979 Uzayda sürüklenmekte olan bir insan gemisi animasyonda duraklamış halde bulunur. Galactica'ya getirildiğinde, Koloni liderleri sakinlerini uyandırıp uyandırmayacağını tartışır. Sonunda gemi Apollo, Starbuck ve Cassiopeia eşlik ederek Doğu Allianc'la şiddetli bir savaşa karışan Paradeen gezegenine götürülür.
S01B18 "Baltar's Escape" Winrich Kolbe Donald Bellisario 11.03.1979 Baltar, Boomer ve Sheba'nın pilotluk yaptığı bir mekiği kaçırarak hapishanegemisinden kaçar. Yeni yönetim konseyinin getirdiği gevşek güvenlikten yararlanan Baltar, konsey üyelerini Galactica iniş dokundan kaçırır ve serbest bırakılmayı talep eder.
S01B19 "Experiment in Terra" Rod Holcomb Glen A. Larson 18.03.1979 Gizemli parlak ışıklar tekrar geri dönerek şaşkın Apollo'yu Doğu İttifakı ile savaşı önlemek için Terra gezegenine taşır. Apollo, aldatıcı başkanın bir planını ifşa ederek Starbuck, lazer topunu tüm balistik füzeleri yok etmek için kullanan ve gezegensel kıyamet felaketinden kaçınan Galactica'yı uyarır.
S01B20 "Take the Celestra" Daniel Haller Jim Carlson,

Terrence McDonnel,

David S. Arthur,

Jim Carlson,

Terrence McDonnell

David G. Phinney

01.04.1979 Starbuck, uzun süredir kaybettiği aşkı Aurora ile karşılaştığında, Celestra'daki bir isyana katılarak işleri karmaşıklaştırır. Asil bir amaç uğruna üstlenilen isyan, kısa süre sonra Celestra'nın güce aç ikinci komutanı Charka'nın uğursuz bir isyanıyla gölgelenir.
S01B21 "The Hand of God" Donald Bellisario Donald Bellisario 29.04.1979 Muhtemelen Dünya'dan gizemli bir radyo sinyali alan Adama ve mürettebatı, bir Saylon tuzağına karşı ihtiyatlı davranır ve ele geçirilen bir Saylon gemisi ile Saylonlara saldırarak durumu tersine çevirmeye karar verir. Dizinin finalinin son sahnesinde Apollo ve Starbuck, Dünya'dan Apollo 11 Ay inişinin yayınlarını almayı kıl payı kaçırır.
  1. ^ Universal in Talks for "Battlestar" Movie 24 Şubat 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Hollywood Reporter, February 20, 2009
  2. ^ Bryan Singer to Direct and Produce "Battlestar Galactica" movie 17 Ağustos 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Entertainment Weekly.com, August 13, 2009
  3. ^ Bryan Singer to Direct "Battlestar Galactica" 16 Ağustos 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Variety.com, August 13, 2009
  4. ^ "Episode List". imdb.com. 26 Mart 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2020. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]