Saylonlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saylon robotlarının bir resmi
Solda, numara 6 adıyla bilinen, insan görünümlü saylon karakterini oynayan Battlestar Galactica oyuncusu Tricia Helfer

Saylonlar ya da İngilizce adı ile Cylons, 1978 yılından beri yenilenerek farklı senaryolarla yayınlanan Galactica serisindeki robot ırkın adıdır. Sağa sola hareket eden kırmızı nokta şeklindeki göz bölümleri bu robotların başlıca ayırt edici özelliğidir. Bu seride yer alan yapımlar şunlardır.

İlk Saylonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Imperious Leader komutasındaki bu Saylonlar, aynı adlı sürüngen bir ırk tarafından yaratılmıştır. Bu ırk yok olduğu için artık kendi kararlarını vermektedirler.

Saylonlar 2004[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi senaryosuna göre, insan tarafından yaratılan bu robotlar zamanla sahip oldukları ileri yapay zekayı kullanarak insan ırkına isyan etmişlerdir. Kendilerini geliştirip insan kılığına büründüler ve insanlığı yok etmek için insanlar arasında casusluk yaptılar. Caprica gezegenini ele geçirip, bu istiladan kaçıp Dünya'yı aramaya çıkan sürgünlerinde peşine düşerler.

İdarî olarak insan şeklinde robotlar karar alma mekanizmasında yer alırken robot görünümlü olanlar onlara hizmet eder. Bu robotların en önemli avantajı gemilerde bulunan diriliş sistemidir. Bu sistem sayesinde öldürülen bir Saylon tekrar dirilebiliyor. Dizide bir de Saylon anne ve insan babadan doğan "Hera" isimli bir kız çocuğu karakteri vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]