BTR-70

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
BTR-70
BTR-70
Çeşidi Zırhlı Personel Taşıyıcı
Uyruğu Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği
Hizmet geçmişi
Hizmet 1980-
Özellikler
Ağırlık 12 ton
Uzunluk 7.53 m
Genişlik 2.80 m
Yükseklik 2.26 m
Mürettebat 3+8 yolcu


Zırhı 9mm
Ana silahı 14.5mm'lik KPVT ve 7,62 mm'lik PKT
Motor 2 x 8-Zylinder. Benzinli
240 bg
Harekat menzili 700 km
Azami hızı 80 km/s


BTR-70, Rus yapımı bir 8x8 lastik tekerlekli zırhlı personel taşıyıcı dır. BTR 8x8 lastik tekerlekli zırhlı araç serisinin bir modelidir. BTR-70 yerine geçen modeller: BTR-80.

BTR-70, 1960'ların sonlarında yapılmış olan 8 tekerlekli, Rus yapımı bir zırhlı personel taşıyıcıdır. 21 Ağustos 1972'de hizmete kabul edilmiş ve sonradan Varşova Paktı ve diğer müttefik ülkelere ihraç edilmiştir. Eski BTR-60'ın geliştirilmiş bir modeli olarak yürürlüğe girmekle birlikte, yine dış görünüşü BTR-60'ı andırıyordu. BTR-70 eski modeline göre, daha güçlü bir zırh, patlamaya daha az eğilimli lastkiler ve daha güçlü (ancak yine de çok fazla yakıt tüketen) bir motora sahipti. Ek olarak taretinde ana silah olarak bir KPVT ağır makineli tüfek, yedek olarak ise bir PKT makineli tüfek taşıyordu.

Aracın tasarımcıları yan kapıların yerini değiştirdiler. Eski modelde kapılar, aracın yukarısında, aracın iki yanındaki tekerlek çiftlerinin arasında bulunuyordu. BTR-70'te ise, kapılar aracın altındaydı. Askerler istenildiğinde araçtan inerlerken, kapının yeri askerlerin tekerlek altında yaralanmaları ya da ölmeleri ihtimalini yükseltiyordu, fakat aynı zamanda askerlerin araçtan daha hızlı inebilmelerini mümkün kılarken, düşmana karşı daha az açıkta kalmalarını sağlıyordu.

Araç eski modeli gibi tamamen suya girebiliyordu. BTR-70'in lisanslı bir kopyası olan Romanya yapımı TAB-77, daha iyi bir taret ve farklı motorlar gibi çeşitli yenilik ve değişiklikler gösteriyordu.

BTR70APCgraphic1.jpg

BTR-70'i Kullanan Ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]