Golan Tekerlekli Zırhlı Araç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Golan Tekerlekli Zırhlı Araç (İbranice→גולן) daha deneme aşamasında İsrail firması RAFAEL Armament Development Authority tarafından geliştirilen piyade savaş aracıdır.Geliştirme çalışmalarına daha sonra Amerikan firması Protected Vehicles Incorporated katılmıştır. Golan’ın asıl amacı taşımakta olduğu mürettebat ve yolculara en iyi korumayı sağlamaktır. Golan modeli ileride belki ZPT, komuta aracı, cankurtaran veya haberalma araçları olarak üretilebilir. Personel taşıyıcı olarak 10 kişilik taşıma kapasitesine sahiptir.

Aracın şase ve gövde yapısı özellikle yerden gelebilecek mayın veya patlayıcı düzenek saldırılarını bertaraf edecek şekilde çizilmiştir. Araç üzerinde çok farkılı yapılarda zırhlar kullanımıştır. Hafif etkisiz zırhtan ile ağır yarı etkin zırh kaplaması araca yapılacak RPG saldırılarını etkisiz kılmaya yetmektedir. Sadece yarı etkin zırhla kaplanan MRAP aracı sadece Kalıplı patlayıcı delici sınıfı en ölümcül IED’dür.

ABD Deniz Kolordusu Irakta görev yapan birlikleri bünyesinde MRAP Kategori 2 sınıfında 60 adet aracı servise sokmuştur.[1] Bu araçların ileride Amerikan ve İsrail orduları tarafından fazla adette satın alınacağı düşünülmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]