Azapbaşılı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 10.59, 30 Nisan 2016 tarihli sürüm (bilgi kutusundan muhtarlık bilgisi çıkarıldı)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Azapbaşılı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Yozgat
İlçe Sarıkaya
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 505
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0354
Posta kodu 66650
Resmî site
[1] -

Azapbaşılı, Yozgat ilinin Sarıkaya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Osmanlı ordusunda en önde yürüyen donanma askerine verilen addır "Azap".Azaplar, tersane ve donanmada hizmet eden, tüfek kullanan bir askeri sınıf olarak, tersane halkı içinde teşkil ettikleri bölükleri ile kalabalık bir grup oluşturmuşlardır.Bu birliklerin subaylarına "Odabaşları" denirdi.İşte bu odabaşlarından bir grubun buraya yerleşmesiyle adı "Azapbaşılı" oldu.

Azapbaşılı köyü, Oğuzların Avşar boyuna mensuptur. Avşarlar köye 1840 yılında yapılan iskan ile yerleşmiştir. (Bakınız: Rahmi Deniz Özbay; Tanzimat Sonrasında Akdağ Kazası Civarına Afşar Türkmenlerinin İskanı-1256/1840, XIV. Türk Tarih Kongresi)

Not: Asagida dis baglantilarda verilen Azapbasli koyunun Web Sitesine bakiniz,

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve [[yemek]arabaşi ]leri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Yozgat iline 104 km, Sarıkaya ilçesine 26 km uzaklıktadır.Gündüzlü Köyü'ne çok yakındır. Arada sadece bir küçük çay akmaktadır sınır olarak. Arazisi çok dar ve engebelidir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Karasal iklimin belirgin özelliklerinden olan gece-gündüz farkı belirgin olarak yaşanmaktadır. Yazları gündüzleri sıcak olurken, geceleri kazakları giydirecek kadar soğuyabilmektedir. Kışları ise doğu illeri kadar olmasa da soğuk ve karlı geçmektedir. Köy halkı kışları av sezonunda avcılık da yapmaktadır. Karazapbasli.jpg

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 505
1997 488

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ekonomik sebeplerden dolayı köy halkının büyük oranı Ankara ve İstanbul başta olmak üzere ekonomik olarak büyük illere ve Avrupa ülkelerine göç etmişlerdir. Diğer illere giden halkın neredeyse tamamına yakını inşaat sektöründe çalışmakta ve Doğalgaz, Su, Kalorifer tesisatı mesleği ile uğraşmaktadır. Yaz aylarında bu diğer iller ve ülkelerden tatile gelen halk, köye ve çevresine büyük bir canlılık kazandırmakta. Normal nüfusu 3-4 katına çıkarmaktadır.

Not: Asagida dis baglantilarda verilen Azapbasli koyunun Web Sitesine bakiniz. Yukaridaki notun aksine, Azapbasili koyu egitim bakimindan oldukca ileri bir seviyede bulunmaktadir; Egitim gormus kisilerin bir kisminin listesini gorebilmek icin http://www.azapbaslikoyu.com/yaoku.htm adresine bakiniz.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar