İnevi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


İnevi
Ülke Türkiye Türkiye
İl Yozgat
İlçe Sarıkaya
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 221
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0354
Posta kodu 66650
Resmî site
[1] -

İnevi, Yozgat ilinin Sarıkaya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İnevi, Yozgat ilinin Sarıkaya ilçesine bağlı bir köydür. Köyün adı yeraltındaki inlerden adlanmıştır. Köy Türkmen köyüdür. İnevi köyü konum itibarı ile 3 tepenin arasına kurulmuş bir köydür.

Sülale isimleri: Samıtlar (Sami dillerini konuşan, Türkçe konuşmayı pek bilmeyen veya Sam soyu anlamı zamanla değişip pek konuşmayan ve farklı bir toplum, sülale olarak bilinenlere Samıt denilmiştir. Arap veya Ortadoğu halkı olma ihtimali yüksektir. Bu sülaleden Türkiye'nin birçok yerinde olduğu bilinir. [[]Uçarı, Kazan], Yiğit Köy, İnegöl gibi. )

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri bir Türkmen kültürünü yansıtır. Türkistandan gelen Türkmen topluluklarından Bozok Türkleri köyün ırki yapısını oluşturur. Orta Asya ile çok benzer özellikleri mevcuttur. yemekleri ise aynı Orta Asya'daki Kazak, Kırgız, Özbek, Tatar, Türkmen , Tuva, Hakas, Altay Türkleri gibi etli ve hamurdan oluşur. Arabaşı adında un çorbası ile birlikte yenen baklava gibi kesilen ve tamamen hamurdan oluşan yemek ünlüdür. Bu geleneklik yemek kış mevsiminin vazgeçilmez toplantılarında mutlaka yenmektedir. Madımalak adında madımak otundan pişirilerek yapılan yemek de geleneklik bir yemek türüdür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat iline 64 km, Sarıkaya ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 221
1997 208

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]