Azapbaşılı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Azapbaşlı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Yozgat
İlçe Sarıkaya
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 505
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0354
Posta kodu 66650
Resmî site
[1] -

Azapbaşılı, Yozgat ilinin Sarıkaya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı ordusunda en önde yürüyen donanma askerine verilen addır "Azap".Azaplar, tersane ve donanmada hizmet eden, tüfek kullanan bir askeri sınıf olarak, tersane halkı içinde teşkil ettikleri bölükleri ile kalabalık bir grup oluşturmuşlardır.Bu birliklerin subaylarına "Odabaşları" denirdi.İşte bu odabaşlarından bir grubun buraya yerleşmesiyle adı "Azapbaşılı" oldu.

Azapbaşılı köyü, Oğuzların Avşar boyuna mensuptur. Avşarlar köye 1840 yılında yapılan iskan ile yerleşmiştir. (Bakınız: Rahmi Deniz Özbay; Tanzimat Sonrasında Akdağ Kazası Civarına Afşar Türkmenlerinin İskanı-1256/1840, XIV. Türk Tarih Kongresi)

Not: Asagida dis baglantilarda verilen Azapbasli koyunun Web Sitesine bakiniz,

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve [[yemek]arabaşi ]leri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat iline 104 km, Sarıkaya ilçesine 26 km uzaklıktadır.Gündüzlü Köyü'ne çok yakındır. Arada sadece bir küçük çay akmaktadır sınır olarak. Arazisi çok dar ve engebelidir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 505
1997 488

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ekonomik sebeplerden dolayı köy halkının büyük oranı Ankara ve İstanbul başta olmak üzere ekonomik olarak büyük illere ve Avrupa ülkelerine göç etmişlerdir. Diğer illere giden halkın neredeyse tamamına yakını inşaat sektöründe çalışmakta ve Doğalgaz, Su, Kalorifer tesisatı mesleği ile uğraşmaktadır. Yaz aylarında bu diğer iller ve ülkelerden tatile gelen halk, köye ve çevresine büyük bir canlılık kazandırmakta. Normal nüfusu 3-4 katına çıkarmaktadır.

Not: Asagida dis baglantilarda verilen Azapbasli koyunun Web Sitesine bakiniz. Yukaridaki notun aksine, Azapbasili koyu egitim bakimindan oldukça ileri bir seviyede bulunmaktadir; Egitim gormus kisilerin bir kisminin listesini gorebilmek icin http://www.azapbaslikoyu.com/yaoku.htm adresine bakiniz.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]