Alifakılı, Sarıkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alifakılı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Yozgat
İlçe Sarıkaya
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Rakım 1.210 m (3.960 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 81
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0354
Posta kodu 66650
Resmî site
YerelNet -

Alifakılı, Yozgat ilinin Sarıkaya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat iline 96 km, Sarıkaya ilçesine 18 km uzaklıktadır. En yakın komşu köyler Boyalık, Karahallı, Babayağmur, Konuklar ve Baraklı köyleridir.

Tipik bir Orta Anadolu kırsalı durumundadır. Sarıkaya-Çayıralan karayoluna 3 km. mesafede bulunur. Güneyinde Babayağmur Kasabası, kuzeyinde Baraklı Köyü, doğusunda Konuklar (Ürneç) ve Menteşe, batısında da Boyalık köyü vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'li yıllardan itibaren demografik yapıda çok ciddi yaşlanma olmuştur. Bunun nedeni gençleri eğitim ve iş gerekçesiyle çeşitli şehirlere göç etmeleri yüzünden karşılaşılan bir durumdur.

Üniversitelileşme oranı oldukça yüksek olan köy, maalesef bu potansiyelini yeterince değerlendirememiştir. Yetişmiş kalifiye köylüler bu özelliklerini köyleri yararına pek kullanmamıştır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 81
1997 172

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurak iklimi ile kuru tarım yapılır. Daha önceki yılarda kısmen hayvancılık görülürdü ancak, Anadolu'nun birçok köyü gibi göç vermesi hem nüfusu azaltmış hem de hayvancılığı bitme noktasına getirmiştir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ilköğretim okulu vardır fakat faal değildir. taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Sağlık evi ve sağlık ocağı yoktur. içme suyu şebekesi vardır fakat kanalizasyonu yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]