İçme suyu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(İçme suyu şebekesi sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Suyun tuzluluk oranı

İçme suyu, içilmesi ya da yemeklerde kullanılması güvenli olan ve sağlık sorunlarına yol açmayan sulardır. Küresel olarak insanların %91'i içme suyuna erişebilmektedir.[1] Yaklaşık 4.2 milyar kişi musluk suyuna erişebiliyorken, geri kalan 2.4 milyar kişi su kuyularına ya da herkese açık musluklara erişebilmektedir. 1.8 milyar insan hala güvenli olmayan içme suyu kaynaklarını kullanmaktadır. Bu da, kolera ya da tifo gibi enfeksiyöz ishallere sebep olmaktadır.[1]

İçme suyu şebekesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İçme suyu şebekesi, yerleşim birimlerinin içme suyu ihtiyacının karşılanması amacı ile bir ana isale hattı üzerinden son kullanıcıya kadar ulaştırılan suyun dağıtıldığı sistemdir.

Türkiye'de içme suyu şebekelerinin projelendirilmesi ve yapımı DSİ, İller Bankası ve belediyelere gibi bazı kamu kurum ve kuruluşlarına ait olup, nüfusu 100.000'i aşan şehirlere içme, kullanma ve endüstri suyu sağlanması görevi DSİ'ye aittir.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Drinking-water". Dünya Sağlık Örgütü. 20 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: Mart 26 2017.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]