Kerpiççik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kerpiççik
Ülke Türkiye Türkiye
İl Yozgat
İlçe Sarıkaya
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 464
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0354
Posta kodu 66650
Resmî site
-

Kerpiççik, Yozgat ilinin Sarıkaya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihi mö 3000'li yıllara dayanmaktadır. Köye 1 km uzakta yerleşim yerlerine ait ören kalıntıları mevcuttur. Bölgede yapılan kazılarda çok sayıda çanak parçaları, metal paralar ve altından yapılma prenses elbisesi bulunmuştur. Bulunan bu eserler Ankara ve İstanbuldaki çeşitli müzelerde sergilenmektedir. Özellikle doğu roma imparatorluğuna ait ait kalıntılar büyük yer tutmaktadır. Köy merkezinde 1 adet mağra bulunmaktadır. Köylüler bu mağraya karamağra ya da karaağıl da demektedir . giriş bölümü enine 5 metre yüksekliği 3 metredir mağranın uzunluğu tam bilinmemekle birlikte 3–5 km uzunluğundadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Aslında sıradan bir Anadolu köyü hayatı süregelmektedir. Düğünler ve bayramlar en önemliş birliktelik aktiviteleridir, yaz aylarında düğünler çok sayıdadır. Yöresel yemekleri :Kıraç bölge olduğu için sebze çeşitleri ve bilinen yemekler kısıtlıdır.Hayvansal yemekler meşhurdur.Fırında etin hertürlüsü yapılır.Kuzu paçadan yapılmış tirit müthiştir. Ve tabii ki etli nohut. Anadolu'nun kıraç bölgeleri standart yemekleri aynen burada da vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat iline 72 km, Sarıkaya ilçesine 13 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

:2000 - 464
:1997 - 534

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekonomi tarım ve hayvancılığa dayanıyor. Hayvancılık mera alanlarının kısıtlı sayıda bulunması sebebiyle çok gelişmemektedir.En son karaşıkının oğlu mesutun koyunları kaldı. Tarım pancar,buğday,arpa şeklinde şekillenmiştir.Son yılalrda köyün kuzeinden geçemekte olan kanak çayının üzerine yapılan sulama barajının kanallarının köyün arazisine kadar gelmemesi ve yazın fazla su tutmadan kanak çayının haziran ayından itibaren kuruması neticesinde sulak araziler kuraklaşmaya ve ekilebilir ürün çeşitliliği düşmektedir. Devlet Desteklemeleri neticesinde az da olsa hayvan mısırı ekimi bulunmaktadır

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır.Okul; birleştirilmiş sınıflarda eğitim vermektedir. 2 sınıf vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Çevre köylerin telekom santrali köyde bulunmaktadır. Elektronik santral olup adsl hizmeti sunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]