Bağlıca, Sarıkaya

From Vikipedi
Jump to navigation Jump to search
Bağlıca
Ülke Türkiye Türkiye
İl Yozgat
İlçe Sarıkaya
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 402
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0354
Posta kodu 66650
Resmî site
[1] -

Bağlıca, Yozgat ilinin Sarıkaya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[edit | edit source]

Köyün adı yer adlarının Türkçeleştirilmesi sürecinde verilmiştir. Eski adı Hozman olup yöre halkı tarafından Hozman olarak söylenmektedir. Dulkadiroğlulları Beyliği'ndeki Türkmen toplulukların yerleşmesinden sonra 17.yüzyıldan itibaren doğudan Ermeniler, batıdan da az sayıda Rum - Yunan toplulukları gelip bölgeye yerleşmişlerdir. Bu topluluklar zamanla Rusların ve başka batılı devletlerin kışkırtmaları ile Hıristiyan bir ülke kurmak maksadından yola çıkaracak civarda Türkmen topluluklara karşı soykırıma başladılar. Batı ülkeleri ve Ruslardan temin ettikleri silahlarla silahsız Türkmen köylerini basıp çok sayıda Müslüman'ı öldürdüler. Bu katliama karşı devletten yardım isteyen Türkmen halkı elleri boş bekledi. Osmanlı Devleti ise dış saldırılarla da uğraştığından içerdeki bu olaylara yeterince ilgilenemedi. Ermeni saldırılraı her zaman sürmekte ve gün geçtikçe Türkmen köylüler kendini savunmak için uğraş vermekteydi. Son olarak Osmanlı Devleti Türkmenleri öldüren Ermenileri rahat duracakları başka yere yerleştirmek için Tehcir (Göç) kanunu çıkardı. Bölgedeki Ermenilerin büyük kısmı kaçtı ve bir kısmı da Suriyeye göç etti.

Hozman kökeni ve geçtiği yerleşimler[edit | edit source]

Hozman kelimesinin kökeni Yunanca (Rumca) olduğu sanılmaktadır.

  • Aşağıduruçay, Şiran: Eski adı Hozman olup Gümüşhane ilinin Şiran ilçesine bağlı bir köydür.
  • Savran, Sinanpaşa: Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesine bağlı bir beldenin mahallelerinden birinin adı Hozman'dır.

Kültür[edit | edit source]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[edit | edit source]

Yozgat iline 65 km, Sarıkaya ilçesine 15 km uzaklıktadır. Köyün kuzeyinde Çomak Dağı eteğinde ve dere boyunca kurulmuş olan Sorgun ilçesine bağlı Sungur köyü yer almaktadır. Tuzlacık, İnevi, Alişar dolaydaki öbür köylerdir.

Nüfus[edit | edit source]

Etnik yapı olarak Sünni Türklerden oluşmaktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 402
1997 412

Ekonomi[edit | edit source]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[edit | edit source]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[edit | edit source]