Rumen Direniş Hareketi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Rumen Direniş Hareketi
İkinci Dünya Savaşı
IICCR C057 Red Army Bucharest.jpg
Sovyet birlikleri Bükreş'te
Tarih23 Kasım 1940-23 Ağustos 1944
BölgeRomanya
SebepRomanya'nın savaşa girmesi
SonuçDirenişçi zaferi
Taraflar
Romanya Krallığı Direnişçiler
Sovyetler Birliği Sovyetler Birliği
Romanya Krallığı Romanya Hükümeti
Nazi Almanyası Almanya
Komutanlar ve liderler
Romanya Krallığı Kral Mihai
Romanya Krallığı Emil Bodnaras
Romanya Krallığı Lucretiu Patrascanu
Sovyetler Birliği Rodion Yakovlevich Malinovsky
Sovyetler Birliği Fyodor İvanoviç Tolbukhin
Romanya Krallığı Ion Antonescu
Nazi Almanyası Johannes Friessner
Nazi Almanyası Alfred Gerstenberg
Nazi Almanyası Freiherr von Manfred Killinger

Rumen Direniş Hareketi, Romanya'nın Mihver Devletler'e katılmasıyla başlamıştır. Amaç ülkeyi savaşa sokan Ion Antonescu hükümetini devirerek ülkeyi savaştan çıkarmaktır.

Hükümete tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tudor Vladimirescu ve Horia-Closca-Crisan askerleri

Romanya'daki direniş diğer bölgelerdeki gibi gelişmedi. Ion Antonescu, direniş hareketini adeta kırdı. Silahlı direniş için örgütlenen 86.000 komünist askeri mahkemede yargılanarak idam cezasına çaptırıldı. Ayrıca İkinci Dünya Savaşı öncesinde Romanya Komünist Partisi kapatılarak 200'den fazla lideri idam cezasına çarptırılmıştı.

Romanya, savaşa girmesiyle zorunlu olarak askere alınmalar başlamıştı. Askere alınanların bir kısmı komünistti. Savaşa sürüldüklerinde Kızıl Ordu'ya teslim oldular. Teslim olanlar Sovyetler Birliği'nde Tudor Vladimirescu ve Horia-Closca-Crisan adında tümenler kurdular. Tudor Vladimirescu'da kurulduğunda bünyesinde 6.000 kişi vardı. Savaşın devamında bu sayı 19.000 oldu. Horia-Closca-Crisan'ın bünyesinde ise 5.000 kişi vardı.

Ağustos Devrimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğu Cephesi'nde Kızıl Ordu'nun 1944 yılının ilk yarısında Romanya'ya yapmış olduğu harekatlar başarısız olmuştu. Bunun üzerine Romanya Komünist Partisi harekete geçti. 14 Haziran günü Komünist Parti kendi binasında Sosyal Demokrat Partisi, Ulusal Köylü Partisi ve Ulusal Liberal Partisi'ni bir araya getirdi. 20 Temmuz'da ise Ulusal Demokratik Blokunu kurdu. Bu partiler bu bloka dahil oldu. Alınan kararla hükümet devrilecekti. 285.000 Komünist Parti üyesi darbeyi gerçekleştirmek için harekete geçecekti[1].

1 ay sonra ise blok üyeleri ile Kral Michel bir araya geldi. 22 Ağustos'ta yapılan toplantıda ertesi gün darbe gerçekleştirme kararı alındı. Darbe için ordu oluşturuldu. Komünist Parti orduya 2.000 asker ve 20 müfreze verdi. Darbe planına göre Kral Michel, Ion Antonescu'yu çağıracak ve onu tutuklatacaktı[2]. 23 Ağustos günü Kral, Ion Antonescu'yu çağırdı. Ve onu tutuklattı. Aynı gün bir kararname ile Komünist Parti yasal haline getirdi. Bundan sonra Ulusal Demokratik Blok hükümeti kuruldu.

Halk Kızıl Ordu'yu selamlıyor

Bu sırada ülkede bulunan Alman Ordusu devrimi engellemek için harekete geçti. Ancak oluşturulan ordu bunu engelledi. Alman Ordusu'nu tamamıyla engellemek için yeni kurulan hükümet 500.000 askeri göreve çağırdı. Bu sırada Sovyet Ordusu Romanya'ya girdi. Halk Sovyet Ordusu'nu coşkuyla karşıladı.

Yeni kurulan hükümet 25 Ağustos günü Moskova'da görüşmeler sonucunda ateşkes antlaşması yaptı ve Müttefik Devletler'in yanında saf almaya başladı. Sovyet Ordusu ile birlikte Macaristan ve Avusturya'ya girdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Самсонов, Александр Михайлович Крах фашистской агрессии 1939-1945. — М.: Наука, 1980. (Alexander Mikhilovich Samsonov. Sự sụp đổ của các thế lực phát xút xâm lược 1939-1945. NXB Khoa học. Moskva. 1980. Chương 18: Trợ giúp nhân dân châu Âu.)
  2. ^ Brucan, tr.21