Rus mafyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Rus mafyası (Rusçaрoссийская мафия rossiyskaya mafiya[1] veya русская мафия russkaya mafiya), bazen Bratva (братва; "kardeşlik") olarak da bilinir, Rusya ve diğer eski Sovyetler Birliği kökenli çeşitli organize suç örgütlerinin genel adıdır. Tekil bir suç örgütü olmamalarına karşın kendilerini tanımlayan benzer yapılanma ve amaçları bulunmaktadır.

Rusya'da örgütlü suçlar, 18. yüzyılın başında Çarlık döneminde başladı. Sovyetler Birliği döneminde ise yasal hırsızlar (vor v zakone) gulaglarda mahkûm gruplarının liderleri olarak ortaya çıktılar. 1990'larda Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra, gelişmekte olan karaborsada daha fazla organize suç örgütü ortaya çıktı. Bu örgütler eski cumhuriyetlerdeki istikrarsız hükümetlere nüfuz etmekteydi ve en üst noktada Rusya ekonomisinin üçte ikisini kontrol etmekteydiler.

Günümüzde yaklaşık 6000 farklı grup olup[2] bunların 200'ü küresel alanda faaliyet göstermektedir. Ağustos 2010 tarihinde Fransız kriminolog Alain Bauer, Rus mafyasını Avrupa'da en iyi yapılanmış suç örgütlerinden biri olarak tanımlamıştır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "В Испании ликвидирована "российская мафия"" (Rusça). 9 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2017. 
  2. ^ "Russian Organized Crime". fas.org. 7 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2017. 
  3. ^ "Russian mafia taking over French Riviera". The Daily Telegraph. 31 Ağustos 2010. 17 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2017.